ÜNİVERSİTEDEN » Genç mühendis adaylarına baret giyme töreni
21 Kasım 2018 Çarşamba 

Gümüşhane’de faaliyete geçen Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Gümüşhane İl Temsilciliği tarafından üniversitemiz İnşaat Mühendisliği birinci sınıf öğrencilerine yönelik olarak “Baret Giyme Etkinliği” düzenlendi.

 

Haber: Niyazi Poyraz

 

Üniversitemiz Rektörlük binası önünde yapılan etkinlikte Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Gümüşhane İl Temsilciliği Başkanı Onur Duruk, İnşaat Mühendisliği birinci sınıf öğrencileri ile bir araya geldi. Etkinlikte kısa bir konuşma gerçekleştiren Rektörümüz şunları söyledi: “Bu tür etkinlikler, öğrencilerimizin moralini ve motivasyonunu artıran, mesleğe olan bakış açılarını değiştiren etkinliklerdir. Üniversitemizde öğrenim gördüğünüz süre boyunca aslında doğal bir laboratuvarda çalışıyorsunuz. Gümüşhane, Harşit çayının dağlık alanları derince yarması sonucu oluşmuş çok ciddi litolojik problemleri olan, sizi birebir doğrudan ilgilendiren inşaat bakımından birinci dereceden riskli olduğu bir alandır. Gerek burada gerekse de mezun olduktan sonra ülkemizin diğer şehirlerinde, yurtdışında inşaat sektörü içerisinde çalışırken yamaçları, litolojiyi mutlaka dikkate alarak derin sondajlarla bu işleri yapmanızı öneriyoruz.”

 

Zeybek: “Bu tür etkinliklerinden dolayı Onur Duruk’a teşekkür ediyorum”

 

Mühendislik fakültesinde öğrencilerin nitelikli eğitim aldıklarını vurgulayan Rektör Zeybek, “Eğitim-öğretimin başlangıcında birinci ve ikinci sınıfta hocalarımız zaten sizlerin mümkün mertebe uygulama ağırlıklı eğitim öğretiminizi tamamlamanızı sağlamak ve Türkiye’nin başka üniversitelerindeki İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencilerinin aldıkları eğitimin çok uzağında kalmamanız için büyük gayret içerisindeler. Sizlerin nitelikli, donanımlı yetişmesinde emek sarf eden bütün bölüm öğretim üyelerimizi, öğretim elemanlarımızı, araştırma görevlilerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca bizim üniversitemizin eğitim öğretim faaliyetlerini ülkemizin geleceği açısından önemine inandığı için bu tür etkinlikler düzenleyen Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Gümüşhane il Temsilcisi Sayın Onur Duruk’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Duruk: “Lisans boyunca yabancı dilinizi muhakkak tamamlayın”

 

İnşaat Mühendisliği öğrencilerine mesleklerini sevmelerini ve mesleklerinin gerekli gördüğü yeterliliğe ulaşmalarını öğütleyen Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Gümüşhane il Temsilcisi Onur Duruk ise “Mesleğiniz şuan için altın bir meslektir. Üniversitemiz, çok köklü bir üniversite olan Karadeniz Teknik Üniversitesi altyapısıyla kurulmuştur. Sizlere iki şey tavsiye ediyorum. Biz artık dünyalı mühendisler olmak zorundayız. Lisans boyunca yabancı dilinizi muhakkak tamamlayın. İkincisi de artık çağımız çok ayrı bir yere gidiyor. Bu nedenle alanla ilgili bütün eksikliklerinizi tamamlayınız. Bu konuda öğrencilerimize her türlü desteğe biz hazırız. Kendinizi bir alanda muhakkak yetiştirin, o alandaki yazılımları takip edip öğrenin. Yazılım bilmeyen, yabancı dili olmayan mühendis, bundan sonra piyasada normal lisans eğitimini alamamış gibi karşılanıyor. Mesleğinizi sevin, sevdiğiniz alanda uzmanlaşmaya çalışın” şeklinde konuştu.

 

Öğrencilere mesleği sevdirme amaçlı yapılan etkinlik sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, kendi elleriyle İnşaat Mühendisliği birinci sınıf genç mühendis adayına baretini taktı. Etkinlik toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Bu haber 96 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.