ÜNİVERSİTEDEN » Toprağa saygı yürüyüşü düzenlendi
17 Kasım 2018 Cumartesi 

Erozyon Haftası sebebiyle düzenlenen Toprağa Saygı yürüyüşünde konuşan TEMA Vakfı temsilcisiYusuf Oral, yaptığı konuşmada erozyona sebep olan faktörlerden ve buna karşı alınacak önlemlerden bahsetti.

 

Haber: Merve Sayın, Halit Aydın, Bayram Çarklı, Cüneyt Furkan Şahin, Berkcan Baş, Meryem Karadağ

 

Erozyon Haftası sebebiyle düzenlenen Toprağa Saygı yürüyüşü, 17 Kasım Cumartesi günü 12.00’de Tarım İl Müdürlüğünden Belediye hizmet binasına kadar halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Farkındalık yürüyüşünün ardından konuşan TEMA Vakfı temsilcisiYusuf Oral, vakıf olarak 81 il, 318 ilçe, 73 mahalle temsilciliği ve 148 üniversitedeki genç TEMA kulüpleri ile erozyon konusunda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını dile getirdi. Oral, “Gıdalarımızın yüzde 95’inin doğrudan ya da dolaylı bir şekilde topraktan karşılamaktayız ve ne yazık ki verimli topraklarımızın yüzde 86’sının erozyona maruz kaldığını görüyoruz” diye belirtti.  

 

“Ağaçların tahrip edilmesi erozyona neden oluyor”

 

Erozyonun başlıca nedenlerinden birisinin ağaçların tahrip edilmesi olduğunu söyleyen Oral, “Bu tür tahripkar davranışlar erozyona neden olmaktadır. Dünya üzerinde bir sorun olan ekosistemin bozulması, sanayileşme ile endekslidir. Sanayinin çıkardığı kötü gaz moleküllerinin havaya salgıladığı zehir, havanın ısınıp buhar halinde katılaşıp yağmur ve kar gibi hava olaylarıyla toprağa geçmektedir. Bu da toprağın gevşemesine, dolayısıyla erozyona neden olmaktadır” ifadelerini kullandı. Buna karşılık erozyonu şu şekilde önleyebileceğimizi vurgulayan Oral, “Sanayi kuruluşlarıyla özdeşleşmiş, insan ihtiyaçlarını olabildiğince az kullanıp doğal ve faydalı ürünlere yönelmeli ve kullanmaya teşvik etmeliyiz” dedi.

 

Oral, konuşmasının devamında, “Doğa ve çevre ile ilgilenen örgütlerle ortak hareket etmeliyiz. Bununla ilgili ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı ağaçlandırma ve fidan dağıtma merkezlerinde çalışmalıyız. Bu tür etkinliklerle halkı teşvik etmek önde gelen koşullardır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu haber 170 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.