GÜNCEL » “Hayvana lüzum çok, hayvanlığın lüzumu yok”
12 Kasım 2018 Pazartesi 

Gümüşhane Zafer Meydanında Sokak hayvanlarına yapılan zulümlere dikkat çekmeyen isteyen bir grup hayvan sever, hayvanların durumlarının iyileştirilmesi için yöneticilere çağrı yaptı. Hayvana olan şiddetten ve bu şiddete olan duyarsızlıktan bıktıklarını dile getiren hayvan dostları pek çok yerde eş zamanlı olarak düzenlenen eylemde seslerini duyurdular.

 

Haber: Ayşe Akçil, Kader Akçil Mehmet Salih Akpınar

 

Gümüşhane Zafer Meydanında hayvan haklarını korumak ve hayvan ölümlerine dur demek için bir araya gelen Gümüşhane Üniversitesi öğrencileri ve yerel halktan oluşan bir grup hayvan dostu basın açıklaması yaptı. Hayvana olan şiddetten ve bu şiddete olan duyarsızlıktan bıktıklarını dile getiren hayvan dostları pek çok yerde eş zamanlı olarak düzenlenen eylemde seslerini duyurdular.

 

Düzenlenen eyleme katılan vatandaşlardan hayvan dostu Sevim Köprülü mikrofonlarımıza şunları söyledi: “Hayvanlarımızı kaderlerine terk edemeyiz. Ben her gün bir hayvanı gömmek zorunda kalıyorum. Hayvanlara yapılan eziyet, tecavüz gibi ahlaki olmayan davranışlar bitmek bilmeyen bir hal almaya başladı. Bunun önlemini almazsak korkarım ki yakın zamanda hayvanlar yok olacak” şeklinde konuştu.

 

Hayvan severlerden “altıncı madde” protestosu

 

Eylemde sokak hayvanlarına yönelik yasal açıklıklardan bahseden hayvan hakları savunucuları, “Geçmişte hayvanlar için vakıflar kuran birçok dünya ülkesinden önce hayvana şiddete yaptırımlar getirilmiş olan ve hayvana merhamette dünyaya nam salmış olan toplumsal belleğimizi yok sayan yasalar, hayvanı sürgün ve ölümlere mahkûm etmeye devam ediyor. Sokaktaki hayvanların yemeklerine zehir konularak öldürüldüğünü ülkemizde 2004 yılında çıkartılan hayvanı koruma kanunu ile sokak hayvanlarının sayısını zehirleyip, öldürerek değil bilimsel ve tıbbi koşullar altında kısırlaştırarak kontrol altına alınması hükme bağlandı. Fakat bu karara birçok belediye uymayarak katliama devam etmektedirler. Önce yüzbinlerce hayvanı toparlayıp orman hapishanelerine doldurmaktadırlar. Son dönemlerde birçok hayvanı şehir dışındaki yerlere sürgün etmeye yönelik tasarılar, o döneminde başbakan olan Cumhurbaşkanımızın talimatları ile durduruldu. Şimdi ise “izle-denetle” kılıfı altında yüzbinlerce hayvanı devasa toplama kamplarına kapatılmasını içeren yasa tasarısının katliamlar getireceğini ve bunun yanında sokak hayvanlarının sayısında artışlara sebep olarak kırsalda yaşayan halktan gelen şikâyetlerin çözmekten ziyade büyüteceğini Sayın Cumhurbaşkanımıza duyurmak istiyoruz" şeklinde konuştular.

Bu haber 219 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.