ÜNİVERSİTEDEN » TUİK, “Yurtiçi Turizm Seyahat Araştırması”nı yayınladı
9 Kasım 2018 Cuma 

TUİK’in Nisan-Haziran ayını kapsayan Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırmasına göre Türkiye’de her beş kişiden birinin bu yıl seyahate çıktığı belirlenirken, yerli turistler bu seyahatlerde ortalama 392 TL harcadı.

 

Haber: Furkan Bayram

 

TUİK’in Nisan-Haziran ayını kapsayan Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırmasına göre, Türkiye’de 5 milyon 47 bin kişinin seyahate çıktığı belirlendi. TUİK’in yurtiçinde ikamet edenler üzerinde yaptığı araştırmaya göre, bu seyahatler en fazla yakınları ziyaret etmek amacıyla gerçekleştirilirken bu sırayı ikinci olarak “gezi, eğlence, tatil” ve üçüncü olarak “sağlık” kategorisi izliyor.

 

Yerli turist en fazla arkadaş ve akraba evlerinde kalıyor

 

Yapılan araştırmaya göre yurtiçinde ikamet eden vatandaşların seyahat etme oranı geçen yıla göre ortalama yüzde 6.1 oranına ulaştı. Bu seyahatlerde ortalama geceleme sayısı 5.9 gece olurken, seyahat başına yapılan ortalama harcama rakamı 392 TL olarak belirlendi.

 

Yapılan harcamalar bir önceki yıla göre artış yaşadı

 

Yerli turistlerin, yurtiçinde yaptıkları seyahat harcamaları 2018’in ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7.1 artarak 7 milyar 370 milyon 645 bin TL olarak gerçekleşti. Yurtiçine yaptıkları seyahatlerde yerli turistler otel yerine arkadaş ve akraba evinde kalmayı tercih ederken ikinci olarak kendi evinde kalmayı tercih ettiler. Araştırmayla ilgili detaylı bilgileri www.tuik.gov.tr adresinden elde edebilirsiniz.

Bu haber 322 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.