ÜNİVERSİTEDEN » KYK'dan ağaçlandırma seferberliği
5 Kasım 2018 Pazartesi 

“Her KYK'lı Bir Fidan” sloganı ile yola çıkan KYK her yıl yurtlarında yeni kayıt olan öğrencileri için fidan dikimi etkinliği düzenliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl 212 bin 232 ağaç diken KYK'lı gençler, içinde bulunduğumuz yıl içerisinde bu sayının da üstüne çıkmayı hedefliyor.

 

Haber: Kader Akçil-Ayşe Akçil-Menekşe Kaya-Mehmet Salih Akpınar

 

“Her KYK'lı Bir Fidan” sloganı ile yola çıkarak her yıl yurtlarında yeni kayıt olan öğrencilere fidan dikimi etkinliği düzenleyen KYK, bu kapsamda bu yıl da öğrencileri yeni bir fidan dikim etkinliğinde bir araya getirdi. Proje dâhilinde öğrenciler ile buluşan KYK İl Genel Müdürü Mücahit Atalay öğrencilere şunları söyledi: “KYK Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü protokolü çerçevesinde 81 ilde KYK ormanları ihtisas edildi. Bu kapsamda üçüncü senemize girmiş bulunmaktayız. Geçtiğimiz iki senede bu bölgede ağaçlandırma yaptık, bu sene de inşallah yeni gelen öğrencilerimizle birlikte 2000 küsur ağacı toprakla buluşturacağız. Öncelikle yaptığımız faaliyetin memleketimize hayırlı ve uğurlu olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim. Bununla birlikte, bizim medeniyetimiz, bizim kültürümüz elimizde bir fidan olsa ve kıyamet kopacak da olsa o fidanı toprakla buluşturmayı gerektiriyor. Bizler de böyle bir medeniyetin ve kültürün insanlarıyız. Hayvan hakları, doğayı koruma gibi konularda modern dünyanın geldiği bu noktaya bizler 1400 yıl öncesinde kavuşmuştuk. Yaptığımız bu faaliyetle birlikte hem ülkemizin yeşillendirilmesine hem de çevremizin yeşillendirilmesine katkıda bulunacağız ve aramıza yeni katılan öğrenci arkadaşlarımızın da birer fidanı olacak. Bu etkinliğin hayırlı olmasını Cenab-ı Haktan temenni ediyorum.  Bununla birlikte bu imkânı bizlere sunan Gümüşhane Orman İşletme Müdürlüğüne teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyelim" şeklinde konuştu.

 

“Öğrencilerin uyum sağlama sürecinden yanlarında olacağız”

 

Etkinliğin devamında konuşan KYK İl Genel Müdürü Atalay: "Şehrimize yeni gelen ve KYK yurtlarımızda barınmakta olan gençlerimizin okula, şehrimize ve yurtlarımıza alışma ve uyum sürecinde daima yanlarında olacağız. Bu uyum dâhilinde çeşitli konferanslar ve etkinlikler düzenlenmekteyiz ve bugünkü etkinliğimiz de bu kapsamda öğrencilerimize farklı ve faydalı bir uğraş sunmakta. Bu sadece bir ağaç dikme töreni değildir; aslında bu bir medeniyetin bir kültürün nesillere aktarılmasıdır. Biz yeşili, doğayı koruma ve sevme noktasında elimizden gelen her şeyi yaptık. Projemiz dâhilinde 5 binin üzerinde ağaç dikimi yaptık ve bu da projemizin amacına ulaştığını göstergesidir" şeklinde konuştu. 

 

 

“Yeryüzündeki yeşilin artmasına katkıda bulunmakta gurur duyuyoruz”

 

Ağaç, orman sevgisi ve yeşilin yaşatılması konusunda gençlere farkındalık oluşturmanın amaçlandığı etkinlikte KYK yurtlarında kalan öğrenci sayısı kadar agaç toprakla buluştu. KYK'lı gençler yazdan kalma bir güneşin ve havanın tadını çıkarırken, ağaçları toprakla buluşturmanın heyecanını ve beraberlerinde gelen mutluluğu yaşadılar. Ağaç dikme etkinliği sırasında ve sonrasında duygularını dile getiren öğrenciler fidanlarını toprakla buluşturmanın ne kadar ulvi bir görev olduğunu vurgulayarak yeryüzündeki yeşilin artmasında bir paylarının olmasından gurur duyduklarını dile getirdiler.

 

Bu haber 102 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.