ÜNİVERSİTEDEN » 1.Uluslararası Afet Yönetimi Kongresi (IDMC 2018) başlıyor
8 Ekim 2018 Pazartesi 

Üniversitemiz ev sahipliğinde, Girne Amerikan Üniversitesi ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı işbirliğiyle ‘‘Mülteci, Göç, Güvenlik ve İşbirliği’’ temalı, Afet yönetimi konusunda ülkemizde ilk kez gerçekleştirilecek ve üç gün sürecek olan 1.Uluslararası Afet Yönetimi Kongresi 22-24 Ekim 2018 tarihleri arasında üniversitemiz Kongre Merkezi’nde başlıyor.

 

 

2011 yılında Japonya’da meydana gelen ve tetiklediği Tsunami ile birçok insanın ölümüne, milyarlarca dolarlık maddi hasara ve belki de etkisi uzun yıllar sürecek olan radyoaktif sızıntıya neden olan büyük deprem sonrasında, “afetlerden oluşan kayıpları en aza indirebilmek için neler yapabiliriz?” sorusu daha sık soruluyor. Bu nedenle küresel ölçeğe yayılan cevap arayışları neticede, afet risklerini azaltmaya yönelik, 2015-2030 yılları arasını kapsayan öneri paketinin hazırlandığı bir çalışmayı ortaya koydu. Sendai Çerçevesi adını taşıyan bu öneri paketine göre ülkeler, belirtilen süre zarfında, afet risklerini en aza indirmek ve afetlerden oluşan kayıpları azaltmak amacıyla, modern anlamda bütünleşik afet yönetimi sisteminin tüm geçerli bilimsel öğelerini uygulamak üzere anlaşmış bulunuyor. Ülkemiz de bu anlaşma çerçevesi genelinde, afetlere karşı sahip olduğu hassasiyetleri ortadan kaldırabilmek veya kabul edilebilir bir düzeye indirebilmek için yoğun bir çaba gösteriyor.

 

 

Farklı ülkelerden alanında uzman konuşmacıların katılacağı bu kongrede, başta deprem ve heyelan olmak üzere doğal afetler konusunda yüksek deneyime sahip olan ülkemizin, buna eklenen mültecilik deneyimlerini de dikkate alarak, afet yönetimi konusunu her boyutu ile ele almayı, bu konuda dünya genelinde yapılmakta olan çalışmaları bir arada tartışmayı ve değerlendirmeyi hedefliyor. Kongreye davetli konuşmacı olarak Carl Welch Taylor (University of Alabama), Gangalal TULADHAR (Former Education Minister of Nepal), Günhan ERDEM (Girne American University), K. Harald Drager (TIEMS President), Meen Poudyal Chhetri (Queensland University of Technology, Brisbane, Australia), Mehmet GÜLLÜOĞLU (AFAD Başkanı), A. Nuray KARANCI (ODTÜ), Seyed Naser Emadi (Tehran University) ve Bishal Nath Upreti (University Of Zambia) katılacak. Kongrede afet yönetimi ile ilgili pek çok konunun ele alınacağı 200’e yakın sözel, sanal ve poster sunumlar yer alacak.

 

 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Afet Yönetimi konusunda ülkemizde ilk kez gerçekleştirilecek ve üç gün sürecek olan bu kongre hakkında; “Türkiye Cumhuriyeti olarak içinde bulunduğumuz coğrafyanın sahip olduğu politik, demografik ve stratejik özellikler, doğal afetlerin yanında pek çok farklı sorunun neden olduğu riskleri de beraberinde getirmeye devam etmektedir. Bunun başında da Orta Doğu’da yaşanmakta olan sıcak gelişmeler nedeniyle ülkemize göç etmiş olan 3 milyonu aşkın Suriyeli mülteci ile bu hassas coğrafyaya egemen olmak isteyen güçlerin de desteğini alan terör örgütlerinin sivil halk üzerinde oluşturduğu tehditler gelmektedir. Bu nedenle de ülkemizin afetlerle ilgili yaşadığı ve muhtemelen yaşayabileceği sorunlara karşı kalıcı ve uygulanabilir çözüm önerilerinin ortaya konulabileceği ‘1. Uluslararası Afet Yönetimi Kongresi’nde ele alınacak konuların ve sunulacak olan bildirilerin uluslararası bilim dünyasına olumlu katkılarda bulunacağını düşünüyorum. Kongrenin düzenlenme sürecinde desteğini ortaya koyan ve katkı sunan tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkürlerimi sunar, kongremizin ülkemiz ve dünyamız için hayırlı sonuçlara vesile olmasını dilerim” açıklamasında bulundu.

Bu haber 369 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.