KÜLTÜR-SANAT » Gümüşhane Sanat Günleri ile sanatseverler bir araya geldi
30 Nisan 2018 Pazartesi 

Gümüşhane "Süleymaniye Sanat Günleri" adlı söyleşide alanında uzman sanatçıları konuk etti. Gümüşhane Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiye Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Zengin, Yazar ve akademisyen Talat Ülker ve ödüllü Yönetmen ve Akademisyen Burak Türten katıldı.

 

Haber: Aylin Kin

 

Fotoğraf: Fatih Göloğlu

 

Gümüşhane Sinema ve Edebiyat Kulübünün düzenlemiş olduğu "Süleymaniye Sanat Günleri" ile sanatseverler bir araya geldi. Gümüşhane Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiye Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Zengin, Yazar ve akademisyen Talat Ülker ve ödüllü Yönetmen ve Akademisyen Burak Türten katıldı.

 

"Süleymaniye Sanat Günleri" adlı söyleşide ilk olarak kulüpler hakkında bilgiler verildi. Gümüşhane Kitap Kulübü kurucusu Selami Öktem, "Eşim ve ben Gümüşhane'yi kültürel anlamda iyi bir seviyeye taşımak istedik. Toplumda birbirimizi anlamamak, Türkçeyi iyi kullanamamak ve empati kuramamamız nedeni ile bu kulübü kurdum. Asıl hedef TÜYAP kitap fuarını buraya getirebilmek." dedi. 

 

Fotoğrafları 156 ülkede yayınlanıyor

 

Kitap Kulübü kurucusu Selami Öktem'in konuşmasının ardından, Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Zengin'in çekmiş olduğu fotoğraflar sinevizyon gösterisiyle izletildi. Gösterim sonrası Zengin, "Deneme- yanılma yöntemi ile fotoğrafa başladım. Fotoğraflarımın izleyicide öncelikle duygu yüklü bir etki bırakmasını istiyorum. Beni en çok mutlu eden fotoğraflarımdaki yaşanmışlıktır. Bir Karadenizli olarak National Geographic ödülüne  layık görüldüm. 156 ülkede fotoğraflarım yayınlanıyor. Dünya'da Gümüşhaneyi temsil ediyorum. Bu beni çok mutlu ediyor." dedi. Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Mustafa Zengin Steve McCury hayranıyım. Kendi kurallarınızı kendiniz belirleyin. Fotoğraf benim psikolojik tedavimdir." diyerek sözlerini "Tutulduk bir sevdanın kanadına o nereye biz oraya" sloganı ile noktaladı.

 

"Bir kelimenin zihninizde karşılığı yoksa, sizin için anlamsızdır"

 

Söyleşiye katılan Şair, Yazar ve Akademisyen Talat Ülker "Bir insan sanatçı ise % 40 çocuk, % 40 deli, % 20 sapkındır. Yani hafif delidir. Aziz Nesin'in bir sözünden örnek vermek istiyorum. "Bu ülkede her 4 adamdan 3'ü şairdir." der Nesin." sözleri ile konuşmasına başladı.  Ülker, 5 şiir ve 2 deneme türünde sanata dair 7 kitabı olduğunu ifade etti. Şiire başlamasının ortaokul 1. sınıf matematik öğretmeni ile olduğunu ifade eden Ülker, "Bir kelimenin zihninizde karşılığı yoksa, o sizin için anlamsızdır." sözünün altını çizdi. "Şiirin ilk dizesi Allah vergisi, gerisi emektir" diyen Ülker, "Sevmek Aramaktır" şiirini seslendirerek sözlerini bitirdi.

 

"Belgesel sinemacılar teşhis eden doktordur"

 

Gümüşhane Sanat Günleri, Yönetmen Burak Türten'in "Kamyon" belgesel filmi ile devam etti. Gösterim sonrası Türten, "Belgesel filmler toplum için oldukça önemli bir misyona sahiptir. Belgesellerin başarı sebebi toplumu ilgilendiren, toplum tarafından görülmesi gereken konuların açık ve gerçek biçimde işlenmesidir." dedi. Sosyal sorumluluğa önem veren yönetmen belgesel çekim sırasında ikna etme kabiliyeti, samimiyet kurma ve güven vermenin önemini vurguladı. "Sadece kendiniz için değil çalışma arkadaşlarınız için de bir başarı hedeflerseniz yanınızda sağlam bir ekip olur. Belgesel sinemacılar tedavi eden doktor değil, teşhis eden doktordur." ifadelerini kullanarak sözlerini noktaladı.

 

Bu haber 521 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.