ÜNİVERSİTEDEN » Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıl dönümü mesajı
30 Ocak 2018 Salı 

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 719’uncu yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Prof. Dr. Zeybek mesajında şu noktalara değindi:

 

“1299-1922 yılları arasında 623 yıl varlığını sürdürmüş ve Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresini gerçekleştirmeye çalışmış bir Türk İslam Devleti olan Osmanlı Devleti’nin, kuruluşunun 719’uncu yıldönümünü kutlamaktayız.

 

Osmanlı Devleti, 27 Ocak 1299 tarihinde Oğuzların Kayı boyundan gelen Osman Gazi tarafından Bilecik ilimizin Söğüt kasabasında kuruldu. Bir beylikten devlet ve imparatorluk kuranOsmanlı Devleti,  her dönem fethettiği topraklara huzur ve güven götürerek, tebaasındaki tüm insanları hak, adalet ve medeniyet ile yaşatmıştır.Osmanlı Devleti, bugün yaşadığımız kutsal vatan topraklarını Türk İslam ülküsüyle harmanlayıp, bizlere ebedi yurt olarak bırakmıştır. Kurulduğu günden bu yana Doğu Avrupa, Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika’ya kadar yaklaşık 25 milyon km2 toprağa 623 yıl boyunca sahip olan Osmanlı Devleti, askeri, siyasi ve iktisadi gücünün yanı sıra sosyal hayatta da dünyaya örnek bir medeniyet olmuş, Kuruluş, Yükseliş, Duraklama, Gerileme ve Çöküş dönemlerini 623 yıl içinde tarih sahnesinde yaşayarak isimlerini, medeniyetlerini Dünya tarihine altın harflerle yazdırmışlardır.

 

Devlet-i Ali olarak Osmanlı Devleti, kurulduğu günden itibaren hoşgörü, adalet, iman, akıl ve kahramanlığı düstur eden yönetim anlayışıyla o günden bugüne bir köprü olmuş, Şeyh Edebali'nin 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' düsturu çerçevesinde bu ilkelerin devamı olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve bizlere büyük miraslar bırakmıştır. Bilimden sanata, edebiyattan tarih ve coğrafyaya kadar birçok alanda çok büyük gelişmelerin bu zamanda oluştuğunu görmekteyiz. Türk örf ve adetlerini ve İslam kültürünün yükümlülüklerini doğrudan alan; din, dil, ırk ayrımı yapmadan birçok devleti ve milleti hâkimiyeti altında tutmayı başaran Osmanlı Devleti 3 kıtada hüküm sürmüş, dünya siyasetini belirlemiştir. Günümüzde dünyanın gelişmiş büyük ülkeleri halen Osmanlı Medeniyeti’nin sırlarını aramaktadır.Bundan 719 yıl öncesi Söğüt’ten dünyaya dalga dalga büyüyerek yayılan Osmanlının hoş görüsü ve adaleti, Anadolu’da barış, Balkanlarda huzur, Ortadoğu’da istikrarın hâkim olduğu Osmanlı Devleti yönetiminin, insanlığa saygı ve sevgiyle harmanladığı bir huzur ve kardeşlik dönemi yaşatmıştır. Bu amaçla aldığımız bu mirası bizden sonraki nesillere de aktarmak gayesiyle, Osmanlı Devleti’nin Beylikten İmparatorluğa uzanan ihtişamlı yolunun başlangıcı olan 27 Ocak 1299’un, 719’uncu yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum.”

Bu haber 367 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.