GÜNCEL » Hayvan Hastalıkları ile Mücadele toplantısı yapıldı
18 Aralık 2017 Pazartesi 

Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü konulu toplantı yapıldı.

 

Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen başkanlığında, İl Müdür Yardımcısı Metin Yalvaç,  Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Özgür Oytun Öner, İlçe Müdürleri ve il ve ilçe müdürlüklerinde görev yapan Veteriner Hekimler katıldı.

 

2017 yılı içerisindeki hayvan hastalıkları mücadele çalışmaları, hayvan hareketlerinin genel durumu ve 2018 yılında yapılması planlanan çalışmalar ele alındı. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Bakanlık üst düzey yöneticilerin ve 81 il Müdürlerinin katılımıyla Antalya’da yapılan Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele Programı 2017 Değerlendirme Toplantısında ele alınan konularla ilgili detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

 

 

"Yüzde 102 başarı elde edildi"

 

Toplantıda konuşma yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, hayvan hastalıkları ile mücadele ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak,  "İlimizde toplamda 69 bin 766  şap aşılaması yapılmış olup, aşılama çalışmaları ve program hedeflerinde yüzde 102 başarı elde edildi. 2017 yılı ilimizde hayvan hastalık ve zararlıları ile mücadele açısından başarılı bir yıl oldu. Özverili çalışmalarından dolayı tüm veteriner personelini tebrik ediyorum." dedi.

 

Toplantıda Gümüşhane'de hayvan sağlığının temel konusunu oluşturan Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Programı hakkında karşılaşılan sorunlar, yapılan çalışmalar, aşılama oranları hakkında bilgilendirme yapıldı. Bu çerçevede hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele edebilmek için mevzuat çerçevesinde neler yapılabileceği, karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri hususlarında paylaşımlar yapıldı.

 

Çeşitli konularda bilgilendirmeler yapıldı

 

Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Özgür Oytun Öner tarafından 2017 yılında yapılan faaliyetler ile ilgili genel bilgilendirme yapılarak, il genelinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayıları ve güncelleme çalışmaları, buzağı ölümleri, il genelinde yapılan güncel şap aşısı bilgi raporu, gebe düvelerin ücretsiz aşılanması, kesimhanelerin sıkı takip edilmesi ve dişi hayvan kesimlerinin yasaklanması konularına detaylı bilgilendirme yaptı.

 

Ayrıca toplantı sonunda Şap Aşı Kampanyası kapsamında Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerinin göstermiş olduğu başarılı ve özverili çalışmalarından dolayı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen tarafından şube ve tüm ilçe müdürlerine teşekkür ederek kampanya çerçevesinde en yüksek aşılama oranı başarısını sağlayan Kürtün İlçe Müdürlüğüne dizüstü bilgisayar hediye etti.

Bu haber 265 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.