ÜNİVERSİTEDEN » Osmanlı Devleti’nde Menzil Yerleşimleri: Rumeli Ortakol Güzergahı konferansı
6 Aralık 2017 Çarşamba 

Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Merve Karaçay Türkal tarafından Osmanlı Devleti’nde Menzil  Yerleşimleri: Rumeli Ortakol Güzergahı konulu konferans düzenlendi.

 

Haber&Fotoğraf: Yasemin Kartal

 

Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Merve Karaçay Türkal tarafından “Osmanlı Devletinde Menzil Yerleşimleri: Rumeli Orta Kol Güzergahı” konulu konferans düzenlendi. Konferansa Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kemal Saylan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Bir askeri hareketin ya da savaşın başarıyla sonuçlanmasında muhalif güçlerin teknik donanımı, eğitimi, disiplin durumunun yanında gerek sefer öncesi gerekse sefer sonrasında yapılan hazırlıkların payının  olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Merve Karaçay Türkal, “İlk olarak şunun bilinmesi gerekir ki, bütün Osmanlı ülkesi herhangi bir savaş sırasında anında harekete geçebilecek bir altyapı ile donatılmıştır. Çünkü savaş kararı verildikten sonra alınacak günübirlik kararlarla on binlerce kişinin sefere çıkması mümkün değildir.” Osmanlının sefere çıkmadan önce Eyüp Sultan'ı ziyaret ettiklerinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Karaçay Türkal sözlerine şöyle devam etti; “Osmanlı'nın sefere gidişi oldukça görkemli olurdu. İstanbullular bu töreni izlemek için yollara çıkar, rengarenk kıyafetler içerisinde bayraklarıyla, silahlarıyla, çeşitli askeri kıtalarının geçişlerini izler, onlara hayran kalırdı.”

 

"Gerekli ihtiyaç malzemeleri ambarlarda depolanırdı"

 

"Seferler sırasında karşılaşılan en önemli sorunlardan birisi, on binlerce kişinin yiyecek ihtiyacının karşılamasıydı." diyen Karaçay Türkal, bunun için seferler yolu üzerinde yerel yöneticilere emirler gönderildiğine değinerek, “Onların aracılığıyla gerekli ihtiyaç malzemeleri menzil adı verilen belli noktalarda, ambarlarda depolanırdı. Menzillerde toplanan gıdalar un, buğday, çavdar, darı, pirinç, arpa, yağ, koyun, tavuk, saman ve odun gibi maddelerdi. Depolanması uygun olmayan gıda maddeleri ise yol boyunca satın alınırdı.” dedi.

 

"Osmanlı ordusunun gerek doğuya gerekse batıya yaptığı seferler, izlemiş olduğu yollar iki başlık altında incelenir. Bunlar Rumeli ve Anadolu seferleridir." diyen Karaçay Türkal, "Anadolu seferinde sağ kol güzergahı İstanbul Gebze’den başlayıp İzmit, Eskişehir, oradan da kutsal topraklara kadar giderdi. Ortakol güzergahı ise yine İstanbul, Gebze, Bolu’dan başlayıp Merzifon, Sivas, Malatya, Harput, Diyarbakır, Musul, Kerkük üzerinden Bağdat ve Basra yoluna ulaşırdı. Sol kol ise ortakol güzergahından daha yukarıya çıkar; Tokat, Niksar, Şebinkarahisar, Kelkit, Erzurum, Kars'tan Kerkük’e kadar gider." açıklamasını yaptı. Yrd. Doç. Dr. Merve Karaçay Türkal son olarak, "Rumeli güzergahında sağ kol İstanbul'dan başlayarak Çatalca, Kırklareli, Karasu, Akkırman yolu ile Ozi ve Kırım'a kadar uzanmaktadır. Ortakol güzergahı İstanbul’dan başlayarak Büyükçekmece, Çorlu, Edirne, Sofya, Nis, Belgrat, Macaristan ve Avusturya sınırları içindedir. Sol kol güzergahı ise İstanbul, Silivri, Malkara, Ferecik’tir." diyerek sözlerine son verdi.

Bu haber 397 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.