GÜNCEL » Sigara bırakana ücretsiz çay
1 Aralık 2017 Cuma 

Gümüşhane'de ikamet eden Yaşar İlhan, işletme sahibi olduğu kıraathanesinde sigara kullanımını bırakan kişilere ücretsiz çay servisi uygulamasını başlattı.

 

Haber: Abdulkadir Geylani

 

2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle hazırlanan Tütün Atlası Araştırması’nın sonuçlarına göre, Türkiye’de çalışan nüfusun yüzde 39’u işyerinde pasif içici çıktı. Bu oranla dünyada 8’inci sırada bulunan Türkiye’de, restoran ve evlerde, kapalı alanlardaki sigara yasağına rağmen pasif içicilik oranı yüzde 58’e kadar yükseldi. Bu durumdan etkilenen ve farkındalık oluşturmak isteyen Gümüşhaneli Yaşar İlhan kıraathane sektöründe bir ilke imza attı. Yaşar İlhan: “Ülkemizde giderek artan, sigara tüketimini baz alarak bu uygulamayı sigara bıraktırmaya teşvik amacı ile başlattım. Özellikle kıraathane işletmelerinde, sigara tüketiminin fazla olması sonucu, pasif içiciler bu durumdan bir hayli rahatsızlık duymakta. Bundan dolayı kıraathane işletmesi sahibi olarak bir farkındalık yaratma amacı ile, böyle bir süreci başlatma gereği duydum.” dedi.

 

 “Sigara kelimesinden tiksiniyorum”

 

Sigara kullanım yaşının düşüşüne dikkat çeken İlhan: “Buraya gelen müşterilerim arasında, 14-15 yaşlarında gençlerin sigara içtiğini görmek beni fazlasıyla üzüyor. Bu olaya izleyici kalmak istemedim. Gelen genç, yaşlı herkesin sigarayı bıraktığı takdirde, ücretsiz hizmet sağlayıp, gerekirse elimden geleni yapacağım. Bugün her birimiz çevremizde ya da televizyonlarda sigaranın zararlarını görmekteyiz. En yakınlarımız üzerinden bu olaya canlı tanıklık ediyoruz. Herkesi bu illetten kurtulmaya davet ediyorum. Pasif içicilerimizi ise bu olaya yeni bir boyut kazandırıp, teşvik etmek için tüm imkanlarını kullanmalarını rica ediyorum. Sigara kelimesinden tiksiniyorum.” şeklinde konuştu.

Bu haber 534 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.