ÜNİVERSİTEDEN » Gümüşhane’de "Felsefe, Sanat, Bilim ve Beyin" konulu konferans düzenlendi
27 Kasım 2017 Pazartesi 

Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Felsefe, Sanat, Bilim ve Beyin konulu konferans düzenlendi. Düzenlenen programa konuşmacı olarak Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın katıldı. Seminere Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Gümüşhane İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Hacıfettahoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Haber&Fotoğraf: Yasemin Kartal

 

Mühendislik Fakültesi Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın’ın özgeçmişi hakkında kısaca  bilgi verildi. Kur-an’ı anlamaya çalışmadığımızı söyleyen Aydın “Kur-an’ı Kerim bin yıl öncesinde nasıl yorumlanmışsa aynı şekilde kaldı. Hiç kimse Kur-an’ı Kerimin üzerinde durmadı. O yüzden biz bu konuda hep  eksik kaldık. Kur-an’ı Kerim'de bilimsel olarak astronomi, matematik, tıpla ilgili bugünün aydınlanması için bir sürü ayet var. Fakat biz bunu anlamamak için direniyoruz.” dedi.

 

Sanatçıların ve bilim adamlarının ölüm tarihi olmadığını vurgulayan Aydın “Eğer siz de ölümsüz olmak istiyorsanız insanlığa mutlaka unutulmayacak bir şey bırakın. Örneğin Newton, Ömer Hayyam, Albert Einstein gibi. Yaptığınız işte bir numara olmadığınız müddetçe işinizi tam yapmış olmazsınız. Bir inşaat mühendisi dünyanın bir numaralı inşaat mühendisi olmak için gayret etmediği sürece, bir beyin cerrahı dünyanın en iyi cerrahı olmak için çaba göstermediği sürece; bir ilahiyatçı, bir tefsirci, bir hadisçi alanında en iyi olmadığı sürece sabahlara kadar teheccüd namazı kılsa da işe yaramaz.” dedi.

 

"Bilim insanlığın ortak mirası, sanat ise ortak lisanıdır"

 

"Bilim ve sanat" hayatımızda önemli bir yere sahiptir diyen Prof. Dr. Aydın sözlerine şöyle devam etti; “Bilim insanlığın ortak mirası, sanat ise ortak lisanıdır. Bilim ve sanat ölümsüzdür. Bilimi ve sanatı yaratan insandır. En geniş entelektüel anlamıyla her şey sanattır. En geniş pratik anlamıyla her şey bilimdir. Her güzel ya da yararlı olan şey bilim ya da sanat olmak zorunda değildir. Dünyanın saçmaladığını düşünürüz bazen. Bilim bu saçmalığı iyiye kullanır ve giderek saçmanın saçmalıktan ayrılmasını sağlar.”

 

Eğitimin önemine vurgu yapan Aydın, “İnsan eğitimi doğduğu andan itibaren başlar ve ölünceye kadar devam eder. Okul öncesinde ve okul sürecinde devam eden eğitim mesleğe atıldıktan sonra da sürer gider. İşe başlamakla insanın eğitimi tabi ki bitmez. Görevinin gerektirdiği kendisinden hizmet beklenen konularda sürekli eğitim görmezse başarılı olması mümkün değildir. Kısacası kişinin sistematik eğitim sürecine dahil edilmesi gerekir.” dedi. Program dinleyicilerin sorularının cevaplanması ve Aydın’ın okurları için kitaplarını imzalaması ile son buldu. 

Bu haber 409 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.