GÜNCEL » “Dün devam ettiği gibi bugün ve yarın da gazetecilik devam edecek”
1 Kasım 2017 Çarşamba 

Gümüşhane Kuşakkaya Gazetesi’nin kurucusu Turan Tuğlu gazetecilik mesleğinin zor ve önemli bir meslek olduğunu ifade ederek geçmişten günümüze kadar gazeteciliğin devam ettiğini, aynı şekilde yarın da devam edeceğini belirtti.

 

Haber&Fotoğraf: Çağla Demirel

 

Gümüşhane’de gazeteciliğin 1929 yılına kadar uzanan bir geçmişinin olduğuna değinen Gazeteci Turan Tuğlu, kurulan ilk gazetenin Özel İdare’ye ait Gümüşeli adında olduğunu söyleyerek bu gazetenin haftalık olarak 1952 yılına kadar devam ettiğini kaydetti. Ayrıca Tuğlu, “Haftalık olarak 1952 yılına kadar devam eden Gümüşeli Gazetesi’nin Özel İdare tarafından satılmasıyla beraber o dönem içerisinde emekli öğretmen olan Fetullah Kantek’in gazeteyi satın alması sonucunda gazetenin ismi Demokrat Gümüşhane Gazetesi değiştiriliyor ve bu gazete 1981 yılında da yine iki emekli öğretmen olan Hüseyin Ergin ve Alişan Ergin’e satılarak gazete bugün hala yayın hayatına devam ediyor.” dedi.

 

Turan Tuğlu, kurucusu olduğu Kuşakkaya Gazetesi’nin ise 20 Haziran 1967’de, haftada 2 gün olarak yayın hayatına başladığını ifade etti ve 2006 yılından itibaren gazetenin günlük olarak yayın hayatına devam ettiğini dile getirdi. Gazeteci Tuğlu ayrıca, Gümüşhane’de günümüzde günlük olarak Kuşakkaya, Gümüşkoza, Gümüşkent ve Olay gazetelerinin çıktığını haftalık ise Demokrat Gümüşhane Gazetesi olmak üzere toplam 5 tane gazetenin yayın hayatına devam ettiğini ifade etti.

 

“Önemli olan yazı yazmak değil, faklılık yaratmaktır”

 

Turan Tuğlu, “1967 yılında kurduğum bu gazeteyi bugüne kadar devam ettirdik. 50. yılını Haziran ayında tamamladık ve 51. yılı şu anda işlemeye devam ediyoruz. O bir tutku idi. Yani toplumda yazma arzusu taşıyan insanların önünü açmak. Onlara bir ortam hazırlamak, yazmalarını sağlamak. Gümüşhane'de kültür açısından açlık vardı. Onu düşünerek yaptık bu işi.” diye konuştu. Tuğlu ayrıca, “1967'den bu yana gazetede çıkan yazılardan bir doktora tezi olabilir. Çünkü gerçekten çok enteresan ve önemli yazılar var. Bizim yazılarımızın dışında da çok güzel yazılar var. Çeşitli alanlarda tarih, coğrafya, kültür, folklor gibi şiir gibi yazılar var. Bu yazılar işlenebilir veya kitap haline getirebilir. Belki 10 kitap belki 20 kitap. Bugüne kadar 6 bine yakın yazı yazmışım her yüz yazıdan 1 kitap olduğunu düşünseniz 60 kitap eder.” ifadelerine yer verdi.

 

Gazeteci Tuğlu, önemli olanın kitap çıkarmak ya da yazı yazmak olmadığını söylerken önemli olan şeyin farklılık yaratmak, topluma yeni şeyler sunabilmek ve yazılan yazılardan her yaştan her seviyeden insanın yeni bir şeyler anlayabilmesini sağlamak olduğunu savundu.

 

“Anadolu’da gazeteler resmi ilanlarla yaşar”

 

Tuğlu, geçmişten bugüne kadar Gümüşhane sınırları içerisinde Kelkit, Şiran, Köse ve Torul olmak üzere ilçelerde de gazetelerin yayınlandığını, fakat çoğunun yayın hayatına maddi kaygılar ve diğer nedenlerden dolayı erken veda ettiğini vurguladı. Kuşakkaya Gazetesi’nin kurucusu Turan Tuğlu, Anadolu’daki gazetelerin devletin verdiği resmi ilanlarıyla yaşadığını ifade ederek resmi ilanlar olmadan gazete çıkarmanın çok zor olduğunu söyledi. Turan Tuğlu, kişilerin gazetelere reklam vermesinin gazetelerin yaşamasına yetmediğini belirtirken Gümüşhane gibi küçük şehirlerde insanların gazete reklamlarına ise çok fazla ihtiyaç duymadıklarını da sözlerine ekledi. 

Bu haber 711 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.