ÜNİVERSİTEDEN » Gümüşhane'de Turizmin Geleceği Kaynaklar ve Fırsatlar konulu panel düzenlendi
20 Nisan 2017 Perşembe 

15-22 Nisan Turizm Haftası kapsamında Gümüşhane Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından "Gümüşhane'de Turizmin Geleceği  Kaynaklar ve Fırsatlar" konulu panel düzenlendi. Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek'in modaretörlük yaptığı panele, konuşmacı olarak Royal Uzungöl Oteli Genel Müdürü Erol Çelik, Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Kayseri Erciyes A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Yücel İkiler ve TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Temsilcisi Mehmet Ragıp Pirselimoğlu katıldı.

 

Haber: Yasemin Kartal        Fotoğraf: Hasan Erdoğmuş

 

Gümüşhane Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 15-22 Nisan Turizm Haftası kapsamında "Gümüşhane'de Turizmin Geleceği Kaynaklar ve Fırsatlar" konulu panel düzenlendi. Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek'in moderatörlük yaptığı panele, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu ve Prof. Dr. Bahri Bayram, Royal Uzungöl Oteli Genel Müdürü Erol Çelik, Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Kayseri Erciyes A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Yücel İkiler, TÜRSAP Doğu Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Ragıp Pirselimoğlu, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  İsmail Akçay, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Gümüşhane tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Çalık, "Turizm Fakültesi olarak bu yıl turizm haftasını çok farklı etkinliklerle kutluyoruz. Panel, sergi konferans gibi programlarla Gümüşhane turizmine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Turizmin farklı alanlardaki paydaşları olan otel işletmeleri, seyahat acenteleri, yöneticileri ve turizm eğitimcilerini bir araya getirmek suretiyle ilimizde turizmin geleceğini tartışmak, sorunlarını belirlemek ve çözüm önerileri geliştirmeyi planlıyoruz." dedi.

 

"Turizm, multidisipliner bir alandır"

 

Ardından Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek panel hakkında kısa bir bilgi verdi. Prof. Dr. Zeybek, "Biz üniversiteyiz. Turizm konusu birçok bilim dalının ilgi alanına giren ve pek çok alandan beslenen bir konudur. Birçok ülkede ödemeler dengesindeki açığı hepimiz biliyoruz. Turizm gelirleriyle bu açığı azaltıyor veya kapatıyor. Turizm bir taraftan istihdam kaynağı sağlaması, bir taraftan bölgesel gelişim açısından çok önemli bir sektör. Ancak aynı zamanda güven isteyen de bir sektör." diyerek sözü panelistlere bıraktı. Panelistlerden sözü ilk alan Kayseri Erciyes A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Yücel İkiler, Erciyes Kayak Merkezi ile yakaladıkları başarıyı anlattı. İkiler, "Erciyes'in bu hale gelmesi uzun yıllara dayanıyor. Her şey dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin yurt dışı gezisi ile başladı. O geziden sonra 2005'te Erciyes Dağı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi sınırları içine alındı. Daha sonra geniş çaplı bir turizm master planı hazırlandı. Bu planda 6000 yıllık geçmişe sahip olan Kayseri merkezi, Kayseri'ye yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Kapadokya ve Erciyes Dağı değerlendirildi. Erciyes Dağı için, pek çok firmadan proje destekleri alındı. Şimdi Erciyes Dağı ile ilgili her şey Erciyes A.Ş. tarafından yapılıyor. Kayak hocalarından gelen misafirlerin kiraladığı kayak takımlarına kadar pek çok hizmet Erciyes A.Ş tarafından üstleniyor." açıklamalarını yaptı.

 

Gümüşhane turizmi için çözüm önerileri sunuldu

 

Royal Uzungöl Genel Müdürü Erol Çelik ise konuşmasına Uzungölü tanıtmakla başladı. Çelik, "Uzungöl'ün turizm merkezi olması bir girişimcinin alabalık tesisi açması ile başladı. Bir aile işletmesi olan bu yer 3 yılda büyük bir gelişim gösterdi. Ancak Uzungöl'de tesisleşme doğru oranda gidememiş. Kaliteli tesisleşme oluşmamasına rağmen katma değer üretimi anlamında hem kendi ekonomisine hem de bölge ekonomisine yaklaşık 300 milyon dolarlık bir katkı sağlıyor." dedi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölgesi Yürütme Kurulu Üyesi Ragıp Pirselimoğlu, Gümüşhane'de 2010 yılında yapılan Swot analizinden giderek, Gümüşhane'nin turizm konusundaki eksiklerinden bahsetti. Pirselimoğlu, "Gümüşhane'ye turist getiriyorum ancak yöresel sanatların yapılıp satıldığı bir yer göremiyorum. Gümüşhane turizminin en büyük eksiklerinden birisi budur. Yapılması gereken, yöre kadınlarının el sanatlarını ve yöre yemeklerini yapıp satabilecekleri bir yerin olması. Buraya gelen turistlere eğlencenin de sunulması gerekiyor. Çünkü insanlar bunu bekliyor. Yöre dansları ya da yöre müzikleri turistlere sunulabilir. Trabzon'dan başlayan daha sonra Gümüşhane'nin doğal güzelliklerinin gezildiği bir plan yapılarak günübirlik turlar düzenlenebilir." şeklinde konuştu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ise, Uzungöl'ün Gümüşhane turizmi açısından önemli bir unsur olduğunu belirterek, Trabzon'a gelen turistlerin Gümüşhane'ye de uğradıklarından bahsetti. Fakat turistler için kalacak yerin olmadığını söyleyen Ateş "Gümüşhane doğal güzellikleri bakımından oldukça zengin bir ilimiz. Gümüşhane'deki Zigana Dağ'ı, Limni Gölü ve Zigana köyü birlikte değerlendirildiği takdirde ilerleyen gelecek yıllarda Uzungöl' den daha çok tercih edilen bir yer olacak. Tarihi anlamda da Kelkit'in Sadak Köyü'nde yeni bir kent keşfettik. Bu antik kentin gün yüzüne çıkıp turistlerle buluşması için gerekli kazı çalışmaları başlatıldı. İlerleyen yıllarda turizmin hizmetine sunulacak." dedi. Program panelistlere plaketlerin ve hediyelerin takdim edilmesi ile son buldu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 610 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.