KÜLTÜR-SANAT » Gümüşhane’de sanat atölyesi meraklılarıyla buluşuyor
2 Aralık 2016 Cuma 

Gümüşhane’de ilk kez faaliyete girecek olan Palto Sanat Atölyesi, ticari amaç gütmeyerek halka sanat konusunda eğitim vermeyi amaçlıyor.

 

Haber&Fotoğraf: Gülay Deveci

 

Gümüşhane’de açılan Palto Sanat Atölyesi kurucularından Gökhan Demir, burada kimseyi güzel sanatlar lisesine veya üniversiteye hazırlamadıklarını belirterek atölyenin hobi üzerine kurulduğunu ifade etti.

 

Demir, deneyimi ve bunların getirisiyle böyle bir sanat atölyesi kurmayı hedeflediğini vurgulayarak ablasının  teşvikiyle bu sanata ilgi duymaya başladığını belirtti. Kendisinin bir resim eğitmeni olduğunun altını çizen Demir, Gırgır Dergisi'nde ve Olay Gazetesi'nde belli bir süre karikatür çizdiğini söyledi. Demir, atölyenin isminin farklı olmasını istediklerinden dolayı yazar Gogol’un Palto adlı kitabından esinlenerek bu isme karar verdiklerine değindi.

 

Eğitmen Demir, sanat atölyesinin içinde ağırlıklı olarak yağlı boya, ahşap işleme ve oymacılık çalışmalarının olacağını ifade etti. Atölyenin iç dizaynı için kullanılan malzemeleri hiçbir şekilde satın almadıklarının altını çizen Gökhan Demir: “Her şeyi kendimiz yaptık. Kültür ve sanat üzerine insanların bir araya gelebilecekleri bir mekân oluşturma düşüncesindeyiz.” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Yoğun talep olmasından dolayı atölyemizin, halka açık ve geniş kapasiteye sahip olduğunu belirtmek isterim. Gümüşhane’de kültür ve sanat üzerine hiçbir çalışmanın olmaması nedeniyle ilk etapta sadece resim atölyesi ve ahşap atölyesi planlarken yoğun istek üzerine büyüme kararı aldık. Yakın çevremizden gelen ilgi ve sosyal medya hesaplarımızdaki yoğun istekler de bu kararı almamızı etkiledi.”

 

Palto Sanat Atölyesi'ne Şoförler Odası Başkanı Mulis Atalay’dan destek

 

Sanat atölyesi kurucuları, çalışmalarına Şoförler Odası Başkanı Mulis Atalay’ın destek verdiğini vurguladı. Ticari bir amaç gütmeyen, kültür ve sanat üzerine kurulu olan Palto Sanat Atölyesi’nin insanlara bir olanak sağlamak amacıyla inşa edildiğini dile getiren Demir, atölyeye üye olanların rahat bir şekilde zaman geçirebilecekleri ortamı sunma gayesinde olduklarını vurguladı.

 

Gökhan Emir, atölyedeki çalışmaların özel yetenek gerektirmediğine değinerek hiçbir bilgisi olmayanların da katılabileceğini ifade etti. İlerleyen zamanda Palto Sanat Dergisi çıkartmayı hedeflediklerini söyleyen Emir, mümkün olduğu kadar atölyenin gelişimi için çalışmalarda bulunacağını belirtti. Her şeyden önce keyifli bir mekan kurmayı amaçladığını ve insanların buna rağbet göstermese bile atölyenin devamlılığının sağlanacağına değindi. 

Bu haber 958 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.