YAŞAM » Tomara Şelalesi'ne rekor ziyaretçi
24 Aralık 2015 Perşembe 

Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın, Şiran ilçesine bağlı Seydibaba köyü sınırları içerisinde bulunan Tomara Şelalesi’ni 2015 yılı içerisinde 25 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

 

HABER: Semih KIZILKAYA

 

Bu yıl elde edilen rakamlarla Tomara Şelalesi ziyaretçi sayısında rekor kırıldığını belirten Aydın, Şiran ilçe merkezine 25 kilometre mesafedeki şelalenin dağın eteğinden çıkan çok sayıda kaynaktan oluştuğunu anlattı.

 

Yaklaşık 25 metre genişliğindeki şelalenin 15 metreden dere yatağına döküldüğünü ifade eden aydın, "7 hektar alana sahip Tomara Şelalesi bölgede "kırk gözeler" olarak da anılır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde koruma altında olan şelale, Tabiat Parkı ve aynı zamanda SİT alanıdır" dedi.

 

Tomara Şelalesi'ni 2014 yılında 10 bin kişinin ziyaret ettiğini, 2015 yılı ilk 11 ayı itibariyle ziyaretçi sayısının 25 bin gibi rekor bir rakama ulaştığını vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:

"Gümüşhane'nin Karaca Mağarası'ndan sonra en önemli doğal güzelliği olan Tomara Şelalesi'nin gelişim planında öngörülen tesisler geçen yıl tamamlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Tomara Şelalesi'ne doğaya uygun çevre düzenlenmesi, mesire alanı, yürüyüş parkuru ve kameriyeler yapılarak 300 bin lira harcandı. Hazırlanan gelişim planına uygun olarak 16 kameriye, 2 ağaç köprü, piknik üniteleri, çeşmeler, bulaşık yıkama kabinleri, manzara seyir terasları, yağmur barınakları ve mevcut yürüme parkuruna alternatif yeni parkurlar yapıldı. Tüm bunlar yapılırken doğal yapıya uygun malzemeler kullanıldı. Şelalenin çevresi, ziyaretçilerimizin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek şekilde kullanılabilir duruma getirildi."

Bu haber 1143 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.