YAŞAM » Tarihe açılan bir pencere; Santa Harabeleri
22 Aralık 2015 Salı 

Gümüşhane il sınırlarında bulunan önemli tarihi miraslardan bir tanesi olan Santa (Satala) Harabeleri, günümüzden geçmişe açılan bir pencere gibi ziyaretçilerini asırlar öncesine götürtüyor.

 
Haber: Meral KÖSE
 
 
Tarihte birçok  medeniyete ev sahipliği yapmış olan Gümüşhane'de merkez İlçe Dumanlı Köyü sınırları içerisinde, il merkezine 73 kilo metre mesafede bulunan Santa Harabelerinin, nüfusu Hıristiyan Ortodokslardan oluşan ve ortaçağa kadar dayanan bir geçmişinin olduğu sanılıyor.
 
Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Kemal Saylan, Satala Antik Kenti hakkında en ayrıntılı araştırmayı, 1874 senesinde bölgeye gelen İngiltere’nin Trabzon Konsolos Yardımcısı Sir Alfred Biliotti'nin yaptığını söyledi.
 
Biliotti’nin araştırmasında Satala antik Kenti'nin kervan yolları güzergâhı üzerinde, özellikle Roma, Bizans ve Kommenoslar döneminde kervanlar için önemli bir duraklama ve güvenlik sağlama noktası olduğunun belirtildiğini anlatan Saylan, "Biliotti'nin Sadak bölgesindeki antik değeri olan kalıntıları bulmak için görevlendirildiği, bu çalışmalar sonucu bulduğu taşınabilir tarihi eserleri İngiltere’ye götürdüğü biliniyor" dedi.
 
Biliotti'nin Sadak’taki çalışmaları kapsamında bölgenin karakalem haritasını çizdiğini belirten Saylan, "Biliotti çalışmasında buluntu ve tapınakların şekil ve planlarını kağıda dökmüş. Burada bulduğu bronz bir heykel başı ve diğer bronz objeler Sadak’ın sanat ve refah düzeyini göstermesi açısından çok önemli" şeklinde konuştu.
Bu haber 726 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.