YAŞAM » Aktürk Konağı Tarihe Meydan Okuyor
8 Aralık 2015 Salı 

Gümüşhane kültürel mimarisinin simgesi tarihi konaklardan birtanesi olan Aktürk Konağı 85 yıldır sahiplerine hizmet ediyor.

 

Haber: Elvan Güven

 

Merkez Bağlarbaşı  Mahallesi'nde bulunan 1930 yapımı konak tarihe meydan okurcasına dimdik ayakta durmaya devam ediyor.

 

Konak sahibi Osman Aktürk, şehir mimari kültürünün en güzel örneklerinden birisine sahip olmanın guru verici olduğunu söyledi.

 

Bu  tür mimari eserlerin değer kaybetmeden günümüze kadar gelmiş olmasının kültürel mirasa çok önemli katkıları olduğunu anlatan Aktürk, "Bu anlamda ülke genelinde görülen ilgisizliğin Gümüşhane için de söz konusu olduğu gibi kültürek değerlerine sahip çıkan özverili Gümüşhanelilerin de olması sevindirici" dedi.

 

Genişçe bir bahçe içerisinde yer alan 3 katlı Aktürk Konağının bir kısmının taştan yığma tekniğiyle bir kısmının ise ahşap çatı arası dolgu tekniğinde inşa edildiğini belirten Aktürk,  "Yapının ana giriş cephesi  kuzey yönden bahçeye bakıyor.  Birinci  kat girişi üzeri  balkonlu kapının her iki yanında ikişer pencere var.  İkinci kat da  birinci katla aynı düzende dizayn edilmiş.  Birinci katta iki mazgal, dört  normal pencere ve küçük balkon var. İkinci katta 2 mazgal, 6 normal boyutlu  pencere bulunuyor.  Doğu Cephesi, yani konağın sokağa  bakan her  katında  dörder adet  İran kemerli penceresi var.  Kat araları profili ise taş silmeli.  Doğu ve güney cephenin arası iki yanı planlı çokgen biçiminde planlandı" diye konuştu.

Bu haber 945 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.