SPOR » "Tırmanmak, insanoğlunun sahip olduğu içgüdüsel bir dürtüdür"
4 Aralık 2015 Cuma 

Türkiye Dağcılık Federasyonu Gümüşhane İl Temsilcisi Yılmaz Şahin, tırmanmanın insanoğlunun doğduğu andan itibaren sahip olduğu içgüdüsel bir dürtü olduğunu söyledi.

 
 
Haber BURAK ŞENYILDIZ
 
 
Gümüşhane'de dağcılık sporuyla alakalı haber merkezimize açıklama yapan Şahin, "Dağcılık, dağlarda yürüyüş ve kamp kurmanın yanı sıra tırmanma sporunu da kapsayan bir doğa sporudur" dedi.
 
 
Dağcılık sporuna 1990 yılında başladığını ve bu sporu 25 yıldır severek yaptığını anlatan Şahin, "18. ve 19. Yüzyıllarda Avrupalı (İngiliz ve Fransızlar başta olmak üzere) zenginlerin boş zamanlarını değerlendirme ve hayatlarının rutinlerini yeni maceralarla süsleme arayışı neticesinde bir spor sayılmaya başlanan dağcılık, 20. yüzyılın başında diğer ulusların da ilgisini çekmeyi başarmıştır. Uluslararası bir spor haline gelmesi ise 1931 yılında, merkezi Cenevre’de olan Uluslararası Dağcılıklar Birliği'nin (UIAA) kurulmasıyla mümkün olmuştur" diye konuştu.
 
 
Şahin, dağcılık denince akla farklı farklı şeylerin gelebildiğini ifade ettiği konuşmasında şunları kaydetti:
 
"Kimisi oralara ne için ve nasıl çıkıldığını anlamaya çalışır, kimisi de neler yapıldığını kendince zihninde canlandırır. Aslında tırmanmak, hepimizin doğduğu andan itibaren sahip olduğu içgüdüsel bir dürtüdür. İnsanın içinde doğa sevgisi olmalıdır. Gümüşhane’de de son yıllarda doğayı seven insanlar tarafından dağcılığa ilgi çok arttı. İlimizde bir kaç sene öncesine kadar 30'larda olan lisanslı dağ sporcusu sayısı şimdi 133'e kadar yükseldi.  Dağcılık Federasyonu Gümüşhane İl Temsilciliği olarak her yıl federasyona program yapıp gönderiyoruz. Bu program kapsamında doğa gezisi ve tırmanışlar düzenliyoruz. Ayrıca sporcularımıza doğada yürüme, tırmanma hakkında bilgiler veriyoruz. Doğa sporlarına katılmak isteyenlerin dağcılık lisansı çıkarması gerekmekte. Lisans çıkarıldıktan sonra kulüplerimizin ve il temsilcisinin sosyal medya hesaplarından etkinlik duyurusu yaparak sporcularımızı bilgilendiriyoruz. Yürüyüş için eğitim gerekmemektedir fakat tırmanış yapılacak ise Dağcılık Federasyonumuzun düzenlemiş olduğu eğitim kurlarının alınması gerekmektedir."
Bu haber 2532 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.