KÜLTÜR-SANAT » Torul’un Arpalı köyünde iki din bir anda yaşatılıyor
19 Kasım 2015 Perşembe 

Haber: Sinan Uçar

 

Torul ilçesinde bağlı Arpalı köyünde Rumlardan kalan, camiye çevrilerek minaresi yapılan 145 yıllık kilisenin çan kulesi, köylüler tarafından özenle korunuyor.

 

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bağlı Arpalı köyünde Rumlardan kalan, camiye çevrilerek minaresi yapılan 145 yıllık kilisenin çan kulesi, köylüler tarafından özenle korunuyor. Minare yapmalarına rağmen kilisenin çan kulesini yıkmayan köylüler, kulenin eskiyen çatısını onarıp sacla kapladı, kuleyi ışıklandırdılar. Köy halkı, kilisenin dış tarafını oluşturan Şima adı verilen taşlarını bozmayarak içini cami olarak kullanmaya başladılar. Dışı kiliseyi andıran yapının içi cami olarak hizmet veriyor.

 

Arpalı köyü muhtarı Fatih Küçüköner: “Yedi yıldır muhtarlık görevimi sürdürüyorum. Görev süresince bu tarihi eseri korumayı başardık. 150 sene önce burada yaşan Rum halkının eserlerini hatıra olarak saklıyoruz. Kilisenin orijinalliğini bozmayarak dinimizi yaşamaya çalışıyoruz” dedi.

 

“Rumlar, bizlere teşekkür ettiler”

 

Köyümüzün yaylarına gelen Rum turistlerin kiliseyi gördüklerinde ağlamaya başladıklarını ifade eden Küçüköner: “Bu durum beni çok şaşırttı ve tercüman vasıtasıyla neden ağladıklarını sorduk. Bugüne kadar hale kiliselerinin burada hale ayakta durmasının onları çok şaşırttığını ve atalarını anımsayıp hüzünlendiğini söylediler. Bize bu eseri koruduğumuz için çok teşekkür ettiler” dedi. 

Bu haber 1529 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.