KÜLTÜR-SANAT » Kelkit'in Zilli Kilimleri Yaşatılıyor
9 Kasım 2015 Pazartesi 

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesiyle özdeşleşmiş zilli kilimler, İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından verilen eğitim ve atölye hizmetleriyle üretilmeye devam ediliyor.

 

Haber: Sevgi TAŞ

 

 
Kelkit'e özgü bir dokuma türü olan ve 'Zilli Kilim' adıyla ün yapmış, ancak son dönemlerde unutulmaya yüz tutmuş bu el sanatı, geliştirilen projelerle yaşatılmaya çalışılıyor.
 
İlçe Kaymakamlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hazırlanan ve maliyetinin büyük kısmı Avrupa Birliği hibe fonlarından karşılanan "Zilli Kilim Tanıtım Projesi" kapsamında halk eğitim merkezinde kurulan atölyelerde eğitim ve üretim faaliyetleri yürütülüyor.
 
Çözgü ipi dahil tamamı koyun yününden ve kök boya ile kaynatılıp boyanarak elde edilen iplerle dokunan zilli kilimlerin tarihsel ve kültürel değeri hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmayan halkın bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanan projeyle, ilçede yaşayan genç kız ve kadınlara hem aile bütçesine katkıda bulunma, hem de kendi gelenek ve sanatsal zenginliklerini geleceğe taşıma olanağı sağlanıyor.
 
Proje kapsamında verilen kursta eğitmenlik yapan Tayyip Çavga, zilli kilim tarihinin Orta Asya Türklerine kadar dayandığını söyledi.
 
Zilli kilimlerin örgü ipinden motiflerine kadar Kelkit ilçesine özgü olduğunu belirten Çavga, "Günümüzde artık evlerde kullanılmayan bu kilimler konak, ev ve ofislerde süs amaçlı olarak kullanılıyor" dedi.
 
Çavga, çok zor ve zahmetli bir dokuma türü olan zilli kilim kültürünün bu yönüyle çok kıymetli bir el sanatı olduğunu ifade ederek, "Standart bir üretimde günde en fazla 7 cm santimetre örülebilen bu kilimlerin uzunluğu en çok 3 metre olabiliyor. Dokumada kullanılan iplikler bütünüyle elde eğrilmekte olup, makine ipi kullanılmamaktadır. İplikler kök boya ile kaynatılmak suretiyle renkler elde edilmektedir. İp boyama esnasında kimyasal hiçbir katkı maddesi kullanılmadığından renklerde akıtma ve solma olmamakta ve canlılığını sürekli muhafaza etmektedir. Boya malzemesi olarak kullanılan bitki ve köklerin bir kısmı Kelkit yöresinden bir kısmı da diğer bölgelerden temin edilmektedir. Kelkit Zilli Kilimlerinde dokumalar tek taraflı yapılır ve tek yüzlü kullanılır" şeklinde konuştu.
 
Bu haber 1180 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.