SAĞLIK » Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde KBRN Farkındalık Eğitimi düzenlendi
6 Kasım 2015 Cuma 

 

 

Gümüşhane Devlet Hastanesi'nde KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer) tehdit ve tehlikelerine karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili "Farkındalık Eğitimi" düzenlendi.

 

Trabzon KBRN bölge koordinatörleri Dr. Melik İnce ve Muhammed Günaydın tarafından verilen seminere, Gümüşhane Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. .Dr. Özgür Çelebi, Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Onur Yalçın, İdari ve Mali işler müdürü Gündoğan Şahinöz Başhekim Yardımcıları Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Burcu Yılmaz, acil servis doktorları ve hastahane personeli katıldı.

 

Seminerde konuşan Genel Sekreter Çelebi, ülkemizi etkileyebilecek olası KBRN tehlikelere karşı, halkın sağlığının ve çevrenin korunması, can ve mal kaybının en aza indirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması adına farkındalık yaratmak amacıyla böyle bir eğitim düzenlediklerini söyledi.

 

Düzenlenen programda emeği geçen herkese teşekkür eden Çelebi, "Eğitimde Kimyasal Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer tehlikelerin savaş, kaza veya doğal afetler sonucu ortama yayılması ile etkilenen vatandaşların hastaneye geldikleri andan itibaren hastane yönetiminin alması gereken tedbirler,  sağlık çalışanlarının korunma yolları ve hastaların dekontaminasyonu (arındırma) konularında verilen teorik eğitimler anlatılıyor" dedi.

 

Katılımcılara olası risklere karşı ve yaşanabilecek bu türlü olaylarda nasıl bir tutum sergileneceğinin anlatıldığı eğimde, dekontaminasyon (arındırma) ünitesi, sağlık çalışanlarının kullanacağı C tipi koruyucu giysi, ekipman kullanımı, hastaların yıkanmasında dikkat edilecek hususlar, alınacak önlemler hakkında bilgi verildi.

 

 

 
 

 

 
Bu haber 819 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.