YAŞAM » Özel Bireyler İçin Özel Bir Dernek
3 Kasım 2015 Salı 

Gümüşhane’de bu yıl faaliyete başlayan "Özel Bir El Derneği", geliştirdiği projelerle farklı bir 'özel birey' anlayışı oluşturmayı hedefliyor.

 

Haber : Emine ÇAVUŞ

 

Dernek yöneticisi Sibel Kandaz Olgun, derneğin yönetici kadrosunun özel bireylerle çalışmış deneyimli eğitimcilerden oluşmasına hassasiyet gösterdiklerini söyledi. 

 

Doğuştan bazı uzuf veya özellikleri eksik olan ya da sonradan yaşanılanlar neticesinde bazı özelliklerini kaybeden insanlara özürlü ve engelli gibi isimler koymann doğru olmadığına vurgu yapan Olgun, "Onlar engelli değil özel bireylerdir. Bu alanda faaliyet göstermek ve bişeyler yapabilmeye çalışmak bizim için çok önemli. Dernek faaliyetlerimiz kapsamında özel bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda daha profesyonel bir yaklaşım ve birey odaklı bir tutum ilk hedefimiz olacaktır" dedi.

 

Önceliklerinin özel bireylerin yüzlerini güldürülmesi ve onların yararına uygulamaların ortaya konulması olduğunun altını çizen Olgun, "İlk olarak özel bireylerin gerçek yaşamda karşılaştıkları zorluklar ve bunların çözümü hususunda neler yapılmalıdır, ne kadar hızlı olunmalıdır ve bu hizmet hedeflerinin gerçekleşmesi için kimlere ihtiyaç vardır tespiti yapılmıştır. Dernek üyeliklerimiz bu alana ilgisi olan ve farkındalık oluşturmak isteyen kişilerce açılmıştır. Üyeliklerimiz gerçekleştirilirken öncelikli hedefimiz daha fazla kişiye ulaşabilmek olduğu için derneğimizde üyelik aidatı söz konusu değildir" diye konuştu.

 

Olgun, yeni fikir ve görüşlere olan ihtiyaç nedeniyle özel eğitime ilgisi olan herkesi dernek faaliyetlerine katılmaya beklediklerini ifade ederek şunları kaydetti:

"Derneğimiz bütün engel guruplarına açıkt, kendini sürekli yenileyerek gelişen bir yapıya sahiptir. Derneğimiz engel grupları olarak bilinen zihinsel, bedensel, işitme, görme, dil-konuşma, özel öğrenme güçlüğü ve otizm gibi bütün engelleri aşmak ve bu durumların engel olarak karşımıza çıkmaması için var gücüyle çalışacaktır."

Bu haber 1177 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.