YAŞAM » Savaşın Göçmenleri Mutlu Bir Yuva İstiyor
3 Kasım 2015 Salı 
Ülkelerindeki savaştan kaçarak 2011 yılında Gümüşhane'ye gelen Afganistanlı sığınmacılar zor şartlar altında hayatlarını sürdürüyor.
 
 
Haber: Emine ÇAVUŞ
 
 
Ülkelerinde yaşanan terör olayları yüzünden önce İran'a sığınan fakat burada aradıkları huzuru bulamayan Afgan mülteciler daha sonra Türkiye'ye gelerek hayatlarını ülkemizde devam ettirmeye çalışıyor.
 
 
Vatanından uzaklarda sığınmacı olarak yaşamanın çok zor olduğunu anlatan Leyla isimli mülteci, başlarına gelen olaylardan dolayı kendilerinin okuyamadıklarını, en azından çocuklarının iyi bir eğitim alarak kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecekleri güzel yerlere gelmeleri hususundaki arzusunu dile getiriyor.
 
Türkiye'de kendilerine gösterilen ilgi ve yardımlardan memnun olduklarını anlatan Leyla, ülkelerindeki bitmek tükenmek bilmeyen savaş ve iç karışıklıklardan ve bu durumların neden olduğu derin yaralardan yakınıyor. 
 
Eşi ve dört çocuğuyla birlikte Gümüşhane'de hayat mücadelesi veren Leyla, ülkelerinde her an ölüm korkusuyla yaşamaktansa başka diyarlarda sığınmacı olmayı tercih ettiklerini ama bu durumun da çok zor olduğunu ifade ederek, şunları söylüyor:
"Henüz küçük yaşlarımdan itibaren Afganistan'da savaş yıllarını hatırlıyorum. Savaş olduğu için kendi evimizi terk ederek 5 yıl komşumuzun evinde kaldık. Baktık savaş bitecek gibi değil İran’a göç etmek zorunda kaldık. İran'da da çok zulüm gördük. İran devleti bizimle ilgilenmedi. Biz de mecbur kaldık Türkiye'ye geldik. Savaş bitti diye iki sefer Afganistan'a gittik ama tekrar geri gelmek zorunda kaldık. Sağ olsunlar Türk yetkilileri ve halkı bize kucak açtılar. Burada insanlar çok misafirperver ve birçok sıkıntımıza rağmen biz burada mutluyuz. Türk vatandaşlığı alarak Türkiye'de yuva kurmak istiyoruz."
Bu haber 697 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.