KÜLTÜR-SANAT » Raif Tuna Konağı’nda restorasyon çalışmaları sürüyor
15 Eylül 2015 Salı 

Gümüşhane İl Özel İdaresi, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) desteği ile kent merkezindeki Raif Tuna konağında başlattığı yenileme çalışmalarını devam ettiriyor.

 

Haber: Mehmet Ağca

 

Geçtiğimiz yıllarda İl Genel Meclisi tarafından turizme kazandırılmasına onay verilen ve İl Özel İdaresi tarafından işlemleri başlatılan, “2.Derece Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür varlığı” statüsündeki iki katlı evin restore çalışmaları sürüyor.

 

Hasan Bey Mahallesi’nde bulunan ve Raif Tuna evi olarak bilinen eski ahşap bina 460 metre kare arsa üzerinde, 2 katlı ve 159 metre alana sahip. Bütün planlama ve izinleri alınarak yaklaşık 300 bin liraya ihale edilen binada yüklenici firma yetkilileri restorasyon çalışmalarında büyük ilerleme kaydetti.

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Eylül ayına kadar sürmesi planlanan yenileme çalışmalarının maliyetinin DOKA ve İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını belirtti.

 

Akdoğan, daha önceki yıllarda Balyemez, Özdenoğlu ve Ataç konaklarını restore ettirerek şehir turizmine kazandırdıklarını vurguladı.

 

Akdoğan, “Kurum olarak bu konuya yönelik çalışmalara devam edeceğiz turistik yerleri elimizden geldiği kadar şehrimize kazandıracağız” dedi.

Bu haber 1161 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.