KÜLTÜR-SANAT » Gümüşhane de 8. lames şenliği düzenlendi
15 Eylül 2015 Salı 

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana köyünde, Zigana Dağ Okulu etkinlikleri ve 8.Lames Şenlikleri organize edildi.

 

Haber: Hatice Gündüz

 

Etkinliğe Gümüşhane milletvekilleri Doç. Dr. Kemalettin Aydın, Mustafa Canlı, Vali Yardımcısı Şenol Turan, Torul Kaymakamı Hakan Kafkas, Torul Belediye Başkan Vekili Enver Gül, Gümüşhane Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdür Vekili İlbeyi  Aydın, Zigana köyü muhtarı Barış Akman, Zigana Coğrafyası Derneği Başkanı Savaş Aydın ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Zigana’nın, Karadeniz’in doğal güzelliklerini yansıtan bir bölge olduğunu belirten Vali Yardımcısı Turan, “Bu güzel bölge ve bu güzel köyde buluşmaktan dolayı mutluyum, heyecanlıyım. Bu köyde ekolojik duyarlılığı en üst düzeye taşımaya çalışan ve bu manada çok önemli bir görevi ifa eden herkese çok teşekkür ederim. Doğaya saygı, doğayla bağlantı kurduğu zaman anlam kazanır. Küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin ve dünyamızda, üzüntüyle söylemek gerekirse bozulmaya başlayan mevsim dengelerinin mevcut olduğu bu zamanda, bugün olduğu gibi doğaya gösterilen hassasiyet son derece kayda değerdir. Doğayı korumayı çok önemsiyoruz. Bu güzel oluşum için bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Zigana Köyü Çevre Koruma Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Tufan Aydoğan da yaptığı konuşmada, geçmiş yıllarda Zigana Dağı’nda yayla şenliği düzenlendiğini anımsatarak, “Ancak şenlik sonrası gördüğümüz manzara çok korkutucu bir şekil alıyor,  Zigana Dağı çöplüğe dönüyordu. Bu kirliliği ortadan kaldırmak, doğayı korumak amacıyla, şenliğe son vererek, doğa ve çevre duyarlılığımızı Lames Şenliği’ne çevirdik. Bu yıl da sekizincisi düzenlenen şenliğin amacı daha duyarlı bir çevre bilinci oluşturmaktır” şeklinde konuştu.Zigana Coğrafyası Derneği Başkanı Savaş Aydın ise; bu yıla kadar geleneksel olarak düzenledikleri Lames Şenliği’nin amacına ulaştığını belirterek,  “Zigana’nın tarihi okulunu Herbaryum müzesi haline döndürdük. Köyümüzde yetişen akademisyenlerin yanı sıra Devlet Sanatçısı Ömer Yılmaz için oda oluşturduk. İlimizi kelebeklerini yansıtan fotoğraf sergisi açtık. Gerek köyümüzün gerekse Zigana Dağının doğasını korumak, çevreye duyarlılık göstermek amacıyla hep birlikte çalıştık. Bundan sonra bu görevimizi gençlere bırakıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 

Yapılan konuşmalardan sonra Gümüşhane Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü “Hanede Dans Topluluğunun” gösterileri katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. Ardından Zigana Doğa Okulu’nun açılışı gerçekleştirildi ve okulda bulunan sergi gezildi. Şenlik, katılımcılara Lames ikramı ile sona erdi. 
 

Bu haber 742 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.