GEZİ » Karaca Mağarası hakkında ne biliyor sunuz?
15 Eylül 2015 Salı 

Karaca Mağarası, yöre halkı tarafından bilinmesine rağmen bilimsel anlamda ilk Cebeli Köyü Karaca Mahallesi'nden Jeoloji Mühendisi Şükrü Eröz 'ün 1983-1990 yılları arasında yapmış olduğu çalışmalar ile turizme kazandırdı.

 

Haber: Deniz Canbolat

 

Karaca Mağarası ile ilgili bilimsel çalışmalarda K.T.Ü.Jeolaji Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Remzi Dilek ve ekibinin yoğun çabaları oldu. Mağarada yapılan bilimsel çalışmalar sonucu Turizm Müdürlüğü’ne bildirilerek tescili yapılıp 1996 yılında turizme açıldı.

 

Damlataşı oluşumları bakından oldukça zengin olan Karaca Mağarası’nda, çok çeşitli renk ve şekillerden oluşan damlataşları bulunuyor. Mağara içerisindeki sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri ve perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları, ayrıca mağara gülleri, damlataşı havuzlardan çıkan küçük dikitlerin üzerinde oluşuyor. Mağarada damlataşı havuzları büyük boyutlara ulaşmış durumda. Özellikle mağaranın son bölümlerinde bu havuzların derinliği 1 m.'yi buluyor.

 

Mağara içerisinde çok yoğun ve zengin olarak bulunan bu çeşitli damlataşı şekilleri ve oluşumlar yer altındaki gizemli ve uyumlu görünümlerinin seyri adeta insanları büyülüyor. Mağara içerisindeki beyazdan laciverte kadar çeşitli renklerdeki travertenlerin varlığı ise travertenleri oluşturan suyun içerisindeki demir ve magnezyum gibi erimiş mineral maddelerinin çok yoğun olduğunu gösteriyor.

 

İçerisinde akarsu bulunmayan Karaca Mağarası tavanındaki çatlaklardan sızan sular çeşitli damlataşı oluşumunun günümüzde de devam etmesine olanak sağlıyor. Ayrıca mağara içerisinde traverten havuzları ve birkaç gölcük bulunuyor. Bu gölcüklerden üç ve dört numaralı salonların girişindekiler zengin su varlığına sahip.

 

Mağara, görenlerin tekrar görmek istedikleri, UNESCO'nun Dünya Miras Listesine girecek güzellikte ve değerde kültürel bir hazine olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle Gümüşhane turizminin adeta dinamosu ya da lokomotifi durumunda. Yeraltı sarayı olarak adlandırılan Karaca Mağarası, ayrıca sağlık turizmi yönü de olup astım tedavisinde kullanılıyor.

 

Karaca Mağarası 1996 yılında turizme açılmış ve bu güne kadar 500.000'in üzerinde yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmiştir. Karaca Mağarası'nı görmek gerçekten insanlarımızın gezi envanterinde apayrı, gizem dolu, seyrine doyum olmayacak bir sayfa açıyor. 

Bu haber 837 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.