GEZİ » Kent ormanı doğaseverleri bekliyor
15 Eylül 2015 Salı 

Gümüşhane merkeze 3.5 km uzaklıkta olan 100 hektarlık doğal yaşam alanıyla  “Kent Ormanı” doğaseverlerin uğrak yeri olacağı ve şehir stresine bir mola verebileceği nezih bir alan haline getirildi.

 

HABER: Hatice Gündüz

 

Daha önce Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde atıl bir durumda bırakılan, şimdi ise Orman Mühendisi Emrah Yılmaz’ın işletmesini aldığı Kent Ormanı’nda düzenlenen çeşitli aktiviteler, Gümüşhane’de sosyal aktivite yok” eleştirilerine cevap niteliği taşıyor. 12 ay hizmete açık olan Kent Ormanı’nda; öğrenci partileri, çocukların doğa ve hayvanlarla iç içe olduğu bir ortam, şömine salonu, akşam kamp ateşi eşliğinde müzik, açık hava sineması, grup gezileri, düğün ve nişan fotoğraf çekimleri hizmetleri veriliyor.

 

Gümüşhane’de güvenliği bulunan tek mesire alanının Kent Ormanı olduğunu söyleyen işletmeci Yılmaz, alana giriş çıkış saatlerinin sınırsız olduğunu vurgulayarak çadır kentlerde konaklama ve servis imkânının da olduğunu belirtti. Kent Ormanı’na giriş ücretinin olmadığını söyleyen Yılmaz, piknik yapmak isteyen vatandaşların ayrıca dışardan semaver çay,  yiyecek ve içeceklerini getirilebileceğini ifade etti. Tesisin yeniden eski güzelliğine kavuşturulduğunu kaydeden Yılmaz, “Kent Ormanı içerisinde; seyir terasları, gözlem kuleleri, kamelyalar, oturma bankları, çocuk oyun alanları, mescit ve çeşme gibi sosyal tesisler yer alıyor. ATV gezileri, tırmanma patikaları ve yürüyüş yolları gibi spor imkânları da mevcut” dedi.

 

Doğal güzellikleriyle şehrin stresinden bir nebze de olsa uzaklaşma imkanı sağlayan Kent Ormanı’nda fauna olarak; tavşan, tilki, kurt, karaca, domuz, keklik, ayı, yılan, sincap, kertenkele ve daha bir çok hayvan türü yaşıyor. Ormana gelen ziyaretçilerin akşam olduğunda yuvalarından çıkan tavşanlarla karşılaşma imkânları olduğunu söyleyen Yılmaz, ormanda yaşayan diğer vahşi hayvanların insanların olduğu bölgeye gelmediklerini vurguladı.   

 

Ormanın, sarıçam, gök nar,  meşe, kızılağaç, ardıç,  yaban fındık, ahlat, orman gülü ve kuşburnu gibi bitki türlerinden oluşan doğal güzelliğine bir de orman içine inşa edilen küçük bir göl eşlik ediyor.  Gölün tam ortasında yer alan ve “Aşk Adası” olarak adlandırılan adacık ise, görsel bir şölen sunuyor. Adayı oluşturan suyun mineralli ve şifalı olduğunu ifade eden Yılmaz, suyun tamamen doğal olduğunu ve saç dökülmeleri, egzama, cilt hastalıkları, eklem ağrıları ve birçok hastalıkta tedavi amaçlı kullanılabileceğini söyledi.

Bu haber 981 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.