BİLİM TEKNOLOJİ » Atık piller toplatılıyor
1 Temmuz 2015 Çarşamba 

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı İsmail Akçay, hizmet ömürlerini tamamlayan atık pil ve bataryaların toplatılacağını açıkladı.

 

Haber: Mehmet Ağca

 

Akçay, haber merkezimize yaptığı açıklamada, hizmet ömürlerini tamamlayan atık pil ve bataryaların “Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği” gereği toplanılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

 

Söz konusu pillerin, toplanması ve bertaraf edilmesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetkilendirilen tek kuruluşun Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçılar Derneği (TAP) olduğunu anlatan Akçay, ”İlimizde pil, batarya ve akümülatör satışı yapan işletmelerin, ihtiyaç duyulacak atık pil toplama kutusu miktarlarını bildirmeleri durumunda, bu kutular TAP derneğince ilgili adreslere bedelsiz olarak gönderilecek. Kutular dolduğunda ise www.tap.org.tr adresinde yer alan ‘Atık Pil Biriktirdim’  formu kullanılarak atık pillerin ücretsiz olarak alınması sağlanacak" dedi.

 

Gümüşhane TSO üyelerinin ve vatandaşların çevre dostu bu kampanyaya gerekli duyarlılığı göstereceklerine inandığını ifade eden Akçay,  Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliğinin ‘Pil Ürünlerinin Dağıtımını ve Satışını Yapan İşletmelerin Yükümlülükleri’ başlıklı 11. maddesinde belirtildiği üzere, bu işletmelerin tüketiciler tarafından getirilen atık pilleri üreticinin ön gördüğü şekilde üreticiye ve üreticinin yetkilendirdiği kuruluşa gönderilmesini sağlamakla, iş yerlerinde tüketicilerin kolayca görebilecekleri yerlerde yönetmeliğin Ek-4A maddesinde yer alan  uyarı ve atık pillerin toplanma şekil ve yerleri hakkındaki bilgileri sunmakla, ayrıca üreticilerin veya yetkilendirdiği kuruluşların temin edecekleri atık pil konteynırları bulundurmakla yükümlü olduğunu kaydetti.

Bu haber 866 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.