YAŞAM » “Her şeyin başı iletişim”
30 Haziran 2015 Salı 

Gümüşhane Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Lütfi Düz, aile içi şiddetin yaşanmasında en önemli nedenlerden birinin iletişimsizlik olduğunu söyledi.

 

Haber: Mehmet Ağca

 

Medya merkezimize yaptığı açıklamada, aile içi şiddet ve nedenleri hakkında bilgi veren Düz, sağlıklı iletişimin sorunsuz bir aile hayatı ve toplumsal yaşam için çok önemli olduğunu belirtti.

 

Doğru iletişimde bireylerin eğitim düzeylerinin etkisine değinen Düz, "Her şeyin başı iletişimdir. Aile fertlerinin birbirlerini yeteri kadar anlayamamalarından kaynaklanan iletişimsizliğin ve şiddetin, eğitim seviyesi düşük bireylerde daha fazla olduğunu görüyoruz. Eğitim seviyesi yüksek, dinlemesini ve kendini ifade etmesini bilen bireylerden oluşan ailelelerde şiddet ve benzeri sorunlar çok fazla yaşanmamakta" dedi.

 

Aile içi geçimsizliğin ekonomik, psikolojik ve sosyolojik birçok nedeninin olabileceğini anlatan Düz, "Ailesel sorunların yaşanmasında değişik faktörler etkili olabilmekte. Fakat temel neden doğru iletişimin kurulamaması. Karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörüden yoksun, tarafların birbirlerini yeteri kadar dinlemediği iletişimsiz birliktelikler, beraberinde aile içi şiddeti getiriyor" şeklinde konuştu.

Bu haber 934 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.