SAĞLIK » Kanser konusunda erken teşhisin önemi
22 Haziran 2015 Pazartesi 

Gümüşhane Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) sorumlu hekimi Dr. Burak Öztürk, halkın kanser hakkındaki bilinçsizliğini yenmek adına yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

 

Haber: Salim Osmanoğlu

 

Toplum sağlığı merkezlerinin, sağlık sisteminin birinci basamağı olduğunu belirten Dr. Öztürk, birinci basamakta sadece kendilerinin olmadığını aile sağlığı merkezlerinin (ASM) de bu basamakta yer aldığını ifade etti.

Birinci basamakta sağlık hizmetinin anlamının korumak olduğunu belirten Öztürk, bunun toplumsal ayağını TSM’lerin bireysel ayağını ise ASM’lerin oluşturduğunu söyledi.

Topluma yönelik faaliyetlerden söz eden Öztürk, vatandaşların kanser konusunda bilinçsiz olduğunu ve bilinçlendirilmeleri gerektiğini vurgulayarak bu konuda gerek afişler gerek kitle iletişim araçlarıyla vatandaşlara ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

TSM’ de kanserle ilgili çalışmalarından bahseden Öztürk, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) önemli rol oynadığını söyleyerek üç kanser türü üzerinde hizmet verdiklerini belirtti.

Rahim ağzı kanseri, meme kanseri ve bağırsak kanserine değinen Öztürk, özellikle bağırsak kanserinin üzerinde durdu. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği bazı düzenlemelerin olduğundan bahseden Öztürk, bunlardan birinin 50 yaşına gelen herkesin yılda bir kere Gaitada Gizli Kan Testi (GGT) yaptırması gerektiğini vurguladı.

 

“GGT, erken teşhis için çok önemli”

GGT’nin amacını anlatan Öztürk, sağlıklı bir insanın dışkısında kan olmayacağını eğer kan varsa bunun çeşitli nedenlerinin olduğunu ifade etti. Bu durumun genç insanlarda daha çok hemoroid ve iltahabil bağırsak hastalıklarına bağlanabileceğini, 50 yaş üzeri insanlarda ise genellikle bağırsak kanseri riski taşıdığını belirten Öztürk, bu testin erken teşhis için önemine dikkat çekerek GGT’si pozitif çıkan insanların ise en yakın hastaneye yönlendirdiklerini ifade etti.

DSÖ’ye göre 50 yaşını aşmış herkesin yılda bir kere GGT yapması gerektiğini ve bunun dışında yine 50 yaş üstü insanların sağlıklı ya da hasta ayırmaksızın on yılda bir kolonoskopi ( bağırsağa hortum salınımı ) yapılmasının önemine dikkat çeken Öztürk, eğer geçmişte ailede bağırsak kanseri görülmüşse bu sürenin on yıldan beş yıla düşürüldüğünü vurguladı.

Kanserin değiştirilebilir ve değiştirilemeyen nedenlerinden bahseden Öztürk, cinsiyet, yaş, genetik ve ırkın değiştirilemeyen beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörlerin ise değiştirilebilir nedenler olduğuna dikkat çekti. Öztürk, Karadeniz bölgesinde kanser ve genetiksel hastalıkların fazla olduğunu söyleyerek bunun Çernobil faciasına bağlanabileceğini vurguladı.

 

"İnsanların kanser hakkındaki bilinçsizliklerini medya ile yeneceğiz ‘’

İnsanların sağlığının kıymetini bilmediğini ancak sağlıklarının elden gittikten sonra bir şeylerin farkına vardıklarını vurgulayan Öztürk, ellerinden geldiğince sahaya çıktıklarını, köylere gidip tarama yaptıklarını dile getirdi.

Gümüşhane’ ye gelmeden önce Kelkit ilçesinde rahim ağzı kanseri çalışmalarında yaklaşık 700 kişiye ulaşabildiklerini ancak hedefin 7 bin kişi olduğunu söyleyen Öztürk altı ay içerisinde dört vaka yakaladıklarını bu zamana kadar direnç gösteren Kelkit halkının şimdi ise kendilerinin test için TSM’ ye başvurduklarını belirtti.

Toplumu bilinçlendirmek adına medyada yer alan sağlık haberlerinin yetersizliğine dikkat çeken Öztürk, televizyon ve gazetelerde siyasi ve magazin haberlerinden artık bıktıklarını gerçek haberin toplumu aydınlatan, eğiten, topluma yön veren türde olması gerektiğini söyledi. Son olarak Öztürk, kanser hakkındaki bilinçsizliklerini medya ile yeneceklerini ifade etti.

Bu haber 1109 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.