ÜNİVERSİTEDEN » GÜ’de ekonomik sorunlara çözüm
18 Mart 2013 Pazartesi 

 

Gümüşhane Bilim Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından “Cari Açığa Karşı Kapasite Kullanım  Oranının Arttırılması, Önündeki Engellerin Kaldırılması” konulu  2013 Yılı Birinci Bölgesel İşbirliği Toplantısı yapıldı. Toplantı Gümüşhane Üniversitesi ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’nün destekleri ile gerçekleştirildi. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’nda yer alan toplantı salonunda  yapılan programa  Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda ve Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın da katıldı.

Haber-Fotoğraf: Ercan KARABUGA

Gümüşhane Bilim Teknoloji Müdürlüğü tarafından  birincisi düzenlenen toplantıya  Artvin, Kars,  Iğdır, Ardahan, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Artvin, Bayburt, Gümüşhane  Bilim Teknoloji  İl Müdürleri de yer aldı.  Bölgenin kalkınması, bölgedeki cari açığın nedenleri, cari açığın kapatılması ile ilgili önlemler ekonomik girdiler, bölgenin ekonomik güçlerin neler olduğu ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.  Toplantıda   bazı kategorilerde Türkiye’nin, dünya sıralamasındaki yeri ile ilgili  değerlendirme yapan Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haydar Akyazı  yapılan çalışmaların Türkiye ekonomisini güçlendirdiğini,  ekonomik anlamda katkılarının büyük olduğunu ancak birçok kategoride  dünyadaki  bir çok ülkeden geri olduğunu ifade etti.

“Gelir Gider Arasındaki Açık Önemli Bir Problem”                                                                 

Programda konuşan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü İhsan Günaydın,  cari açığın bir ülkenin  ihraç ettiği mal ve hizmetlerden elde ettiği gelirlerin, ithal ettiği mal ve hizmetlere ödemiş olduğu bedellerden daha düşük olması anlamına geldiğini söyledi. Günaydın, "Cari açığı kapatmanın en iyi çözüm yollarının finansal el birliği, dış ticaret ve kamuoyu politikasını kullanmak suretiyle  baskı altına alabiliriz. Bir  ülke ürettiğinden fazla harcıyorsa  burada cari açık söz konusudur. Bu nasıl karşılanır borçla karşılanır.  Borçla aldığınız kaynakları verimli kullanırsanız  problem olmuyor cari açığı finanse edersiniz; ama uzun vadeli  ve bütçe açığını  karşılamaya yönelik kullanırsanız  o zaman büyük bir problem ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

“Üniversite Sanayi İşbirliği”                                                                                        

Üniversite ve sanayi kuruluşlarının  bilgi alışverişinde bulunması gerektiğini; sanayi kuruluşlarının üniversiteden aldıkları bilgi ve çalışmaları yenilikçi ve faydalı ürünler üretmede kullanabileceğini söyleyen Rektör Günaydın sözlerine şöyle devam etti: “ Üniversite ve sanayi kuruluşlarının  bilgi alışverişinde bulunması konusunda üniversitelere büyük rol düşüyor. Yani bilginin üretilmesi  daha da önemlisi üretilen bilginin ticari etkinlik haline getirilmesi  büyük önem taşıyor. Bu anlamda sanayicilerimiz, iş adamlarımız bu bilgi üretimini  hem zaman anlamında hem  bilgi anlamında satın alma yoluna gitmesi üniversitelerle yakın iş birliğine gitmesi gerekiyor, üniveristenin üretmiş olduğu bilgiyi sanayi ile paylaşıp inivasyona,  AR-GE’ye  daha fazla ağırlık vermesi gerekiyor. Biz de üniversite olarak bunu farkındayız. Sanayi dünyası ile yakın iş birliğine girmek için yoğun gayretler sarfediyoruz”

Toplantıya Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haydar Akyazı,  Bilim Teknoloji Bakanlığından temsilciler, bölge bilim teknoloji il müdürleri, esnaf odası temsilcileri, sanayi ticaret odası temsilcileri, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Koza Altın İşletmeleri, Mastra Altın Madeni İşletme temsilcileri ve akademisyenler katıldı. 

Loading the player...
Bu haber 2172 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.