SAĞLIK » Vitaminlerin insan sağlığına etkileri büyük
22 Haziran 2015 Pazartesi 

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Yönetimi bölümü üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağla Yiğitbaş, vitamin ve minerallerin insan sağlığına olumlu ve olumsuz etkilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Haber: Gamze Güneş

 

Yrd. Doç. Dr. Yiğitbaş, vitaminlerin vücudumuzda gerçekleşen tüm fonksiyonlarda anahtar rol oynadığını ve organizmada birçok işin aksamadan yerine getirilmesi için önemli bir değere sahip besin öğeleri olduğuna dair açıklama yaptı. Aynı zamanda ‘Mikro Besin’ öğeleri olarak adlandırılan vitaminler, doğrudan enerji kaynağı olmamakla birlikte enerji sağlayan birçok mekanizmada düzenleyici olarak görev yapan besin öğeleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Vitaminlerin genel özellikleri açısından yağda ve suda eriyenler olarak ikiye ayrıldığını A,D,E,K grubunun yağda eridiğini, C,B grubunun suda eridiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Çağla Yiğitbaş, A vitaminin görme, büyüme ve üremeye olan faydalarından, eksik ve fazla tüketiminde bağışıklık sisteminde bozukluk ve epital dokularda bozukluk meydana geleceğini söyledi. Yiğitbaş, D vitamininin kalsiyum ve kemik gelişimi faydalarından, eksik ve fazla tüketiminde kusma, böbreklerde taş oluşumu meydana geleceğini, E vitamininin damar tıkanıklığını önleme gibi faydalarından, eksik ve fazla tüketiminde kaslarda yorgunluk ve karaciğer hastalıklarının meydana geleceğini ifade etti. K vitamininin kemik gelişimine olan faydalarından, eksik ve fazla tüketiminde karaciğer ve sindirim bozukluklarının meydana geleceğini,  B vitamininin kan hücrelerinin yapımındaki faydalarından, eksik ve fazla tüketiminde kol ve bacaklarda uyuşma, ruhsal bozulma gibi hastalıkların meydana geleceğini anlatan Yiğitbaş, C vitamininin gözde katarakt oluşumunu engelleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren faydalarından, eksik ve fazla tüketiminde ishale, diş etinde kanama, alerjik deri belirtileri gibi hastalıkların meydana geleceğini söyledi.  

Vitaminler konusunda ki bilgilerini aktaran Yrd. Doç. Dr. Çağla Yiğitbaş insanların hem kendi gelişimlerinin hem de toplumsal gelişimlerinin sağlıklı ve kaliteli olabilmesi için uyarıların dikkate alınmasını ve yapılması gereken şeylerin aksatılmadan yapılması konusunda açıklama yaparak cümlelerine son verdi.

Bu haber 1382 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.