SAĞLIK » Doktor Seymen domuz gribi hakkında konuştu
22 Haziran 2015 Pazartesi 

Gümüşhane’de yaşanan domuz gribi vakalarının ardından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Bengül Doğan Seymen konuyla ilgili konuşma yaptı.

                                 

Haber: Fadime AYDEMİR

 

2015 Nisan ayında Gümüşhane’ de domuz gribi vakası olduğu ve bundan ölenlerin olduğu söylentileri üzerine Doktor Seymen yaptığı konuşmada, Gümüşhane için kırmızı bir alarm durumu olmadığını, sadece tek bir ölüm vakasının olduğunu belirtti. 

Doktor Seymen, yaptığı konuşmada domuz gribinin nasıl bir hastalık olduğu, belirtilerin ne olduğu, nasıl önlem alınması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Domuz gribinin literatüre H1 N1 olarak geçtiğini söyleyen Doktor Seymen, hastalığın bir viral pinumumin hayvanlardan geçen bir virüs olup daha önce domuzdan insana bulaştığı için bu virüse adının domuz gribi konulduğunu açıkladı.

 

"Ölümcül seyretiyor"

Domuz gribinin şu an insandan insana bulaştığı için dünyada yaygın hastalıklara neden olduğunu vurgulayan Doktor Seymen sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplumdaki normal gripten farklı olarak ölümcül seyrediyor bazı vakalarda. Ama hangi vakalarda ölümcül seyrediyor o bilinmiyor. Normal klinik seyriyle geçen bir girip gibi olabileceği gibi ölüme götürebilecek kadar da ağır seyrediyor.”

Domuz gribini, kuş gribi gibi kuşlardan insana geçişime benzeten Doktor Seymen gribin artık insanlar arasında yayılan bir virüs olup, ağır seyredildiğinin altını çizdi.

Basit bir gribal enfeksiyon semptomlarından ağır bir zâtural, solunum yetmezliği, nefes darlığı gibi şikayetlere neden olduğunu ifade eden Doktor Seymen, erken tanı konulduğu takdirde tedavisinin mümkün olduğunun ama yüzde yüz sonuç alınmayabildiğini, yanı sıra ağır bir hastalık olduğu için şu aşamada koruyucu bir aşısı olmadığını vurguladı.

Doktor Seymen, domuz gribinin belirtilerinin mevsimsel griple aynı olup, özellikle yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları, burun akıntısı, grip, nezle gibi semptomları olduğunu kaydetti. Doktor Seymen sözlerine şöyle devam etti: “Bu gribin tanısı burundan sürültü yada boğazdan alınan bir sürültünün ekildiği bir viral kültürle bakılıyor. Özel bir yöntemle biz bunu alıyoruz. Halk sağlığı görevlilerince bu kültür teslim alınıp soğuk zincirle ilgili laboratuvara götürülüyor. Orda bu virüs varsa ve pozitif çıkıyorsa ona yönelik anti viral tedavi başlatılıyor.’’

 

"Kalabalık yerlerde daha çabuk ve kolay bulaşıyor"

Her türlü gribal virüsün neden olduğu gribal enfeksiyonlardan korunmak için topluma verebilecek bilgiler arasında kişisel hijyenin önemli olduğunu söyleyen Doktor Seymen, gripli, nezleli kişilerle sarılma, özel kişisel araçları havlu, bardak vb. eşyaları kullanmaktan kaçınılmasını altını çizdi. Öte yandan Doktor Seymen sözlerine şunları ekledi: “Küçük yaştaki çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılması çok önemli. Çünkü okullarda, toplu yerlerde yaşayan insanlarda grip çok çabuk yayılabiliyor.'' 

Bu haber 347 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.