TÜRKİYE » 2015 Yılı Uluslararası Toprak Bayramı Kutlandı
15 Haziran 2015 Pazartesi 

Gümüşhane'de 2015 Uluslararası Toprak Yılı ve Toprak Bayramı etkinlikleri yapıldı.

 

Haber: Mehmet Ağca

 

Etkinlik kapsamında düzenlenen programda konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, 3 Temmuz 2005 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe giren 5 bin 403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununu'na göre her yıl 11 Haziran’ı takip eden ilk Pazar gününün “Toprak Bayramı” olarak kutlandığını söyledi.

 

Tarımsal faaliyet dışında sanayi ve hizmet sektörlerinin baskısı altında olan ülke topraklarının her geçen gün azaldığını ve bu azalmanın tarım aleyhinde gerçekleşmeye devam ettiğini anlatan Birşen, "Tarım arazilerindeki bu azaltmayı önlemek için toprağın doğal ve yapay yollarla kaybını ve niteliklerini yitirmesini engellemeli, tarım arazilerinin korunup geliştirilmesini sağlamak için de öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun planlı arazi kullanımını sağlamalıyız” dedi.  

 

Küresel iklim değişiklikleri, kuraklık, gıda güvenliği ve kırsal kalkınma gibi hususların tarımın önemiyle birlikte toprağın önemini de artırdığını ifade eden Birşen, "Bu çerçevede toprak ve su kaynaklarının kullanımına ilişkin düzenlemelerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın öncelikli çalışmalarının arasında önemli bir yer tutmaktadır. Sulama alanlarının koruma altına alınması, toprak ve su kaynakları veri tabanının oluşturulması, arazi kullanım planlarının yapılması, arazi toplulaştırma çalışmalarının hızlandırılarak parçalanmanın önüne geçilmesi, topraklarımızın korunarak tarımsal üretimin istifadesine sunulması açısından oldukça önemlidir" şeklinde konuştu.

 

Birşen, hızla büyüyen ülke nüfusunun her geçen gün artan gıda talepleriyle sınırlı olmadığını ancak buna mukabil taleplerin karşılanacağı üretimin temel kaynağının sınırlı tarım topraklarıyla olacağının altını çizdiği konuşmasında şunları kaydetti:

"Bu bilinçle kırsal alanlarda arazi düzenlemesi, işletme ölçeklerinin büyütülerek daha rasyonel bir arazi kullanımının temin edilmesi bugün yaşadığımız tarım sektöründe gördüğümüz en önemli konu başlıklarıdır. Sürdürülebilir bir kırsal kalkınma için topraklarımızın bozulmadan, yok olmadan gelecek nesillere aktarılması bizim en önemli görevimiz olmalı, yok olan topraklarla birlikte aslında geleceğimizi de yok ettiğimizi unutmamalıyız. Şeref duyduğumuz asil ecdadımızın kanlarıyla sulanan bu topraklar, Aşık Veysel’in sazının telinde söylendiği gibi hepimizin “sadık yâri” tükenmez sevdası olmalı."

Bu haber 952 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.