EKONOMİ » Gümüşhane esnafı GŞÜ’yü yorumladı
22 Nisan 2015 Çarşamba 

2008 yılında kurulan ve kuruluşundan bu yana büyük gelişme gösteren Gümüşhane Üniversitesi (GŞÜ) şimdiye kadar toplam 4 bin 931 öğrenciyi mezun verdi.  Bağımsız olarak 8 yıllık geçmişe sahip olan GŞÜ, yakaladığı hızlı büyüme sayesindeyeni kurulan üniversiteler arasında Türkiye’nin en fazla destek alan üniversitesi haline geldi. GİF Haber, Gümüşhane esnafına GŞÜ’yü sordu.  

 

Haber: Bedrettin Yavuz- Nurcan Çakır

 

Gümüşhane Üniversitesi öğrencilerinin şehre ekonomik açıdan katkı sağladığını ifade eden Hakan Meral;“GŞÜ’nün şehre çok büyük katkıları var. Sonuç itibari ile üniversite sayesinde buraya gelen öğrenciler; burada para harcıyor, evlere çıkıyor kira ödüyor ve bu sayede de Gümüşhane ekonomisine büyük katkıda bulunuyorlar. Ayrıca öğrenciler şehre renk katıyor. Dışarıda gezen her kişi şehrin daha kalabalık görünmesini sağlıyor ve sokakları canlandırıyor. Onlar sayesinde bütün iş yerleri ve lokantalar doluyor. GŞÜ’nün şehre katkıları ortada, ilerleyen zamanlarda bu katkıları inşallah daha fazla artar ve hem kendisi hem de memleketimiz için hayırlı olur” şeklinde konuştu.

 

“GŞÜ İLE BİRLİKTE ŞEHİRDE İSTİHDAM ARTTI”

Üniversitenin manevi açıdan şehri çok etkilediğini dile getiren Talip Avcı;“Ekonomik açıdan GŞÜ’nün şehre olan katkıları yadsınamaz, bu katkıyı şehir nüfusu ile yarı yarıya şeklinde değerlendirebiliriz. Üniversitenin gelmesi ile birlikte Gümüşhane’de istihdam oranı arttı. Gerek üniversitenin kendi bünyesinde gerekse de şehir içerisindeki işletmelerde iş alanları açıldı. Manevi açıdan da şehri çok etkiledi. Üniversite sayesinde Türkiye’nin her yerinden yeni arkadaşlarla tanıştık ve samimi olduk. GŞÜ’den en büyük beklentimiz şehre yönelik etkinliklerini arttırması. Sadece ilahiyat fakültesinin değil tüm fakültelerin şehre yönelik manevi faaliyetlerini bekliyoruz. Üniversitemiz çok güzel ve rektörümüz de çok başarılı, çok iyi bir insan. Üniversite için çok çalışıyor. Dediğim gibi bizim üniversiteden en büyük beklentilerimizden biri şehre yönelik etkinliklerin artması” ifadelerini kullandı. GŞÜ’nün hem maddi hem de manevi katkıları üzerinde duran Abdurrahman Ateş;“GŞÜ’nün şehre hem maddi hem manevi katkıları gözle görülür bir seviyede. Maddi açıdan baktığımızda esnaf olduğumuz için bunu daha ciddi bir şekilde gözlemleyebiliyoruz. Alışveriş yapan müşterilerimizin büyük çoğunluğu üniversite öğrencisi ve şehirdeki ekonominin büyük çoğunluğu onlar sayesinde dönüyor. Manevi olarak da birçok üniversite öğrencisi arkadaşımız var. Onlarla birlikte oturuyoruz, sohbet ediyoruz. Hepsi farklı farklı şehirlerden geliyorlar onlardan yeni şeyler öğreniyoruz bu bile bizim için yeterli oluyor” dedi.

 

“GŞÜ’NÜN İLİM YUVASI OLMASINI İSTİYORUZ”

Öğrencilere materyalist bir bakışla bakmadıklarını kaydeden İdris Taş;“Esnaf olarak değerlendirdiğimiz zaman tabi ki de üniversitenin şehre katkıları var, bu kesin bir şey. Şehrin büyümesinde, esnafımızın rahatlamasında GŞÜ’nün payı çok büyük. Ancak biz öğrencilere materyalist bir bakış açısı ile bakmak yerine biraz daha manevi açıdan değerlendirmeyi doğru buluyoruz. Bu sadece din olarak anlaşılmasın. Türkiye’de eğitim deyince akla gelecek ilim yuvalarından birinin GŞÜ olmasını çok isteriz” şeklinde konuştu. Öğrencilerin velinimetleri olduğunu söyleyen İsa Duman;“GŞÜ’nün gelmesi ile birlikte esnafımız rahat bir nefes aldı ve büyük oranda kâr etti. Daha öncesinde çok fazla durgunluk vardı. Öğrenciler şehir ekonomisinin yüzde 80’ine sahip durumda. Yazın öğrenciler tatile gittiği zaman esnaf olarak satışlarımızda gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. Öğrenci bizim velinimetimiz diyebilirim. Şimdiye kadar ne üniversite ile ilgili ne de öğrencilerle ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadım, gayet memnunum. Üniversite nüfusunun artması ile birlikte şehre olan katkıların hem maddi hem manevi olarak gelişme göstereceğine inanıyorum” şeklinde yorumladı. Gümüşhane Üniversitesi’nin ekonomik açıdan şehre çok fazla katkı sağladığını belirten İlket Ateş; “Ben de iki yıl öğrencilik yaptım ve gözlerimle de şahit oldum. Bence Gümüşhane esnafının kalkınabilmesinde en büyük etkenlerden biri GŞÜ’dür. Üniversite sayesinde şehir sosyalleşmeye başladı. Hem Gümüşhane kültürü hem de farklı illerden gelen öğrencilerin kültürü üniversite sayesinde kaynaşma yaşıyor. Artık Gümüşhane’de her kesimden insan var. Gümüşhane’deki bazı fikirlerin değişmesinde, şehrin gelişiminde GŞÜ çok etkili oldu. Ayrıca GŞÜ’nün şu anda çok başarılı bir konumda olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

 

“GŞÜ İLE ŞEHİR ÇOK SOSYALLEŞTİ”

Üniversitenin şehre olan sosyal katkısına değinen Umut Akyol;“GŞÜ’nün hem esnaf açısından hem yerli halk açısından çok katkısı oldu. Örnek veriyorum normal zamanda 20- 30 bin kişi ile ticaret yapan esnaf, GŞÜ sayesinde bu rakamın üstüne neredeyse 15 bin kişi daha ekliyor ve bu da büyük bir rakam. Manevi açıdan ise bence şehir çok sosyalleşti. Kültürel açıdan da çok büyük etkileri oldu. Öğrenciler sayesinde şehir artık daha canlı görünüyor. Eskiden saat 6’da çarşıda kimse kalmazken bu saat 10’a kadar çıktı. Üniversitenin ilk kurulduğu zamanlarda öğrenciye bakış açısı çok düzgün olmasa da artık bu durum değişti. İlerleyen zamanlarda çok daha iyi olacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı. Son olarak öğrencilerin esnafın bel kemiği olduğunu söyleyen Mahir Akçay ise; “Maddi olarak GŞÜ’nün şehre olan katkıları çok fazla. Bir defa şunu söylemek istiyorum; öğrenciler esnafın bel kemiği konumunda. Burada potansiyeli ne kadar çok yükseltirsek esnaf açısından o kadar iyi olur. Yerleşim yeri olarak, tarımsal açıdan çok müsait bir şehir değiliz. Dolayısıyla kalkınmamızda en büyük etken nüfus olacak. Küçük bir şehir olduğumuz için genel anlamda eğitim seviyemiz diğer küçük şehirlere oranla daha yüksek. Çünkü çok fazla sosyal aktivitemiz olmadığından dolayı herkes çalışıp bir şekilde farklı yerler görmeyi istiyordu. Sosyal aktivite olarak bence GŞÜ’nün çok daha fazla katkıları olabilir. Kültürel açıdan yerli halkın da gelişmesine katkıda bulunabilir. Örneğim spor dallarında eğitim açısından adımlar atılabilir. Eğer bunu bürokratlar başaramıyorsa üniversite yapabilir” şeklinde konuştu. 

Bu haber 1216 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.