SİYASET » Gümüşhane Valisi Yavuz, “Bölgesel Kalkınmayı Sağlarsak, Bu Ülkeye Büyük Bir Hizmet Yapmış Oluruz”
22 Nisan 2015 Çarşamba 

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, “Bölgesel kalkınmayı sağlarsak, bu ülkeye büyük bir hizmet yapmış oluruz” dedi.

 

Yarın yapılacak Köse Çalıştayı için Gümüşhane'de bulunan Kesler Vakfı Başkanı Gümüşhaneli İş Adamı Atilla Kesler, beraberinde vakıf üyeleriyle birlikte Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz’a nezaket ziyaretinde bulundu.

 

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde yaşayanların refah seviyesinin artırılması için Atilla Kesler Vakfı tarafından hazırlanan ‘5 Yılda 5 Proje’ konulu ‘Köse Çalıştayı’ öncesinde fikir alış verişinde bulunulan ziyarette, konuklarıyla bir süre sohbet eden Vali Yavuz, Gümüşhane denilince akla, her şeyiyle güvenilebilecek, her şeyiyle dört dörtlük has Anadoluluk geldiğini söyledi.  

 

Gümüşhane’nin tarihi anlamda eşi benzeri olmayan muazzam bir memleket olduğunu ifade eden Vali Yavuz, “Ancak Gümüşhanemizde mevcut olan coğrafi zorluk ve belirli merkezlere uzaklık gibi nedenlerle ortaya çıkan ekonomik sorunlar vatandaşımızı göçe zorlamış. Şu anda Gümüşhane dışında, kayıtlara göre 400-450 bin, benim tahminime göre de 650-700 bin civarında Gümüşhaneli var. Ama çok şükür, sıla-i rahim dediğimiz, memleketten bağı koparmama konusunda Gümüşhane Türkiye’de ilk üçün içerisinde. Gümüşhaneliler, milletine bağlı ve memleketiyle sürekli gönül bağlılığı içeresinde.” dedi.

 

Geçmişte müteşebbislerin Gümüşhane’de yatırım yapma konusunda yeterli cesareti bulamadığını dile getiren Vali Yavuz, ulaşım ve iletişim sorununun çözülüyor olmasıyla birlikte artık Gümüşhane’de kıpırdanma başladığını ve bu durumdan oldukça ümitli olduklarını belirtti.

 

Gümüşhane’nin, turizm konusundan azami ölçüde faydalanabilecek her türlü potansiyele sahip olduğunu ve coğrafi zorluğun şimdi avantaja dönüşmek üzere olduğunu dile getiren Vali Yavuz, “Gümüşhane’de 400’e yakın tescilli kültürel varlığımız var. Rumlardan kalma kiliseler, manastırlar, okullar var. Doğal zenginlik açısından milli park ilan edilmiş üç tane alanımız var. Şelalelerimiz, ormanlarımız, mağaralarımız var. Kısacası Gümüşhane, Karadeniz ve Doğu Anadolu olmak üzere her yönüyle ve aynı anda iki kültürü bir arada yaşayabileceğimiz bir coğrafya” diye konuştu.

Bu haber 1006 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.