SİYASET » “Geleceğin Daha İyi Olacağına Dair İnancımızı Muhafaza Etmemiz Lazım”
13 Nisan 2015 Pazartesi 

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, beraberinde Kürtün Kaymakamı Enver Özderin, İlçe Jandarma Komutanı Murat Gebeş, Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan ve İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya ile birlikte gittiği Özkürtün Beldesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi.

Vatandaşların sorun ve taleplerini dinleyen Vali Yavuz, burada yaptığı konuşmada Özkürtün Beldesi’nin Gümüşhane’nin en güzel yerlerinden biri olduğunu belirterek, “Bu coğrafyanın sert yapısı nedeniyle burada hayat sürmek oldukça zor. Ama bu coğrafi zorluğa rağmen, devletimizin her sene artan imkânları dâhilinde burada yapılan barajla birlikte çok şeyin değişmiş olduğunu görüyorum.” dedi.

Göç etmeyerek Özkürtün’de kalan veya emekli olarak memleketine geri gelmiş olan vatandaşlarımızın daha iyi bir ortamda yaşamaları için kaymakamlar, belediye başkanları ve kurum amirleriyle yoğun bir çaba harcadıklarını ifade eden Vali Yavuz, özellikle yol çalışmaları konusunda geçmişle karşılaştırıldığında önemli iyileştirmelerin olduğunu belirtti.

Köylerdeki eksikliklerin giderilmesi konusunda bu yıl farklı bir yol izleyeceklerini söyleyen Vali Yavuz, “Köylümüzün kendi imkânlarıyla yapmayı düşündüğü ama yapamadığı işler konusunda Özel İdaremize sağlanan imkânlar geçen seneye göre çok daha iyi durumda. Bu işleri, kaymakamlarımız vasıtasıyla köy muhtarlarımızın da bizzat işin içinde olması suretiyle ve köylülerimizin de katkısıyla gidereceğiz. Böylece çok farklı bir ortam oluşacak ve bunu sizler de göreceksiniz Allah’ın izniyle.” şeklinde konuştu.

Köylerdeki eksikliklerin halledilebilmesi konusunda köylülere de büyük görevler düştüğünü dile getiren Vali Yavuz, bölgemizdeki vatandaşlarımızın çok duyarlı olduğunu ve konuya vakıf olduklarında tereddütsüz katkı sağladıklarının farkında olduğunu belirterek, coğrafyamızdaki eksiklikleri bir an önce giderme konusunda köylülerin de katkısını beklediklerini söyledi.

Bir ay önce Sayın Cumhurbaşkanımız ile Valiler Toplantısında beraber olduklarını belirten Vali Yavuz, “Sayın Cumhurbaşkanımız, birebir vatandaşlarımızın ihtiyaçları anında giderilmesi, eğer imkânımız buna yeterli değil ise de bu imkânları oluşturmak için mutlaka gayret sarf edilmesi konusunda bizlere talimat verdi. Çok şükür ki, bizim kamu kurum ve kuruluşları olarak çok büyük imkânlarımız var. Sadece yol, su, elektrik anlamında değil, sağlık konusunda da aynı şekildeyiz. Mesela diyaliz hastalarımız var ve artık kapısına kadar gidilip diyaliz hastamızı alınıyor, diyaliz makinasında ihtiyacı gideriliyor, sonra tekrar evine bırakılıyor.” dedi.

Üç gün önce Kelkit’te dört günlük bir çocuğumuzun kalbinde bir sorun yaşandığını,  hastanın Gümüşhane ve Trabzon’da tedavisi mümkün olmadığı için İstanbul’a sevk edilmesi gerektiğini belirten Vali Yavuz, “Sabah saatlerinde bu rahatsızlık ortaya çıkıyor ve hastamız akşam saat 21.30’da Trabzon Havaalanı’ndan ambulans uçakla İstanbul’a bir hastaneye intikali sağlanıyor. Böyle bir imkân eskiden maalesef yoktu ama çok şükür şimdi var. Vatandaşlarımız olarak sizler bunu fazlasıyla hak ediyorsunuz. Bunları üst üste koyduğumuz zaman bin kere şükretmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

Bütün kamu kurumlarının hazırlık yaptığını ve köy yolları ile diğer işlerde tam tekmil faaliyetlere başlanacağına değinen Vali Yavuz, Özkürtün merkeziyle ilgili de Belediye Başkanı ile sürekli görüştüklerini, eksikliklerin peyderpey giderileceğini belirtti.

Gümüşhane’ye geldiği ilk günden beri turizmin geliştirilmesi için çaba harcadığını vurgulayarak, trafik sirkülasyonunun artmasıyla Özkürtün’de de ekonomik canlanma olacağını ve bu sebeple yoldan gelip geçenlere yönelik olarak bir takım hizmetler sunulması gerektiğini söyledi. Yolu kullanan vatandaşların Özkürtün’de özellikle durmak istemelerini sağlayacak mekânlar oluşturulduğunda ve bu mekânlarda yeme içmenin yanında yöresel ürünlerin de satılmasıyla birlikte Özkürtün’ün kalkınacağını ve gurbete göçün sona ereceğini belirten Vali Yavuz, “Dünden daha iyi olduğumuzu bilincinde olarak, geleceğin daha iyi olacağına dair inancımızı her zaman muhafaza etmemiz lazım.” diye konuştu.

Vatandaşlarla yaptığı sohbetin ardından Özkürtün PTT şubesine geçen Vali Yavuz, yeni kurulan PTT Matik’i inceledi ve PTT personelinden bilgi aldı.

Bu haber 1095 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.