SAĞLIK » "Gülme terapisi" öğrencileri güldürdü
8 Nisan 2015 Çarşamba 

Gümüşhane Üniversitesinde öğrencilere yönelik ücretsiz “Gülme Terapisi ” verildi.

 

Haber: Dudu YAZICI

 

Sağlık Yüksekokulu  Hemşirelik Bölümünce organize edilen terapi, bölüm öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Melike Demir Doğan tarafından yüksekokul bahçesinde verildi.

 

Düzenledikleri etkinlikle şakasız ya da komik bir şey olmadan gülebilmenin nasıl başarılabileceğini göstermek istediklerini belirten Doğan, "İnsanlar genellikle şaka yapıldığı zaman gülüyor. Bugün burada yoga tekniğini kullanarak solunum sistemleri ve solunum egzersizlerini birleştirirerek yaptığımız uygulamayla gerçekleştirdik” dedi.

 

Öğrencilerin hem sınav öncesi hem de sınav sonrası stres atmaları ve ders sırasınd sıkıldıkları zamanlar rahatlamak için böyle uygulamalar yapabileceğini anlatan Doğan, ”Gülme terapisine solunum egzersizleriyle başlıyoruz ki akciğer kapasitesini genişletebilelim. Solunum egzersizleri sonucunda genişleyen akciğer kapasitesiyle birlikte aldığımız oksijen miktarı da artırıyor. Sonuç olarak stres katekolaminleri dediğimiz vücudumuzdaki kimyasallar azalıyor. Stresin azalmasıyla birlikte seratonin endorfin salgısı artırdığı için mutluluk oluşturuyor" diye konuştu.

Bu haber 616 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.