TÜRKİYE » "Milli marşlar, ülkelerin en önemli bağımsızlık sembollerindendir"
12 Mart 2015 Perşembe 

Gümüşhane Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Çelik, milli marşların ülkelerin en önemli bağımsızlık sembollerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

 

Haber: Simge ÖZBULUT

 

Çelik, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla haber merkezimize yaptığı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı'nın, 12 Mart 1921 tarihinde Birinci TBMM tarafından milli marş olarak kabul edildiğini hatırlattı.

 

Milli marşın ilk defa İngiltere ve Fransa’da kabul edilerek okunduğunu ifade eden Çelik, "Ülkemizde de Milli Mücadele döneminde halka ve orduya moral ve maneviyat aşılamak amacıyla bir milli marşın yazılmasına karar verildi. Alınan karar doğrultusunda Maarif Vekili (Milli Eğitim Bakanı) Rıza Nur’un öncülüğünde şiir yarışması düzenlendi. Yarışmayı kazanana 500 lira ödül verileceği vaat edildi. Toplam 724 şiirin yer aldığı yarışmada bunların hiçbiri milli marş olmaya layık görülmedi. Yarışmaya para ödülünden dolayı katılmayan Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy, Maarif vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ikna çabaları sonunda yarışmaya katılmayı kabul etti. Ersoy’un Ankara’da Taceddin Dergâhında yazmış olduğu şiir, mecliste Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından coşkulu bir şekilde okunmuş, 12 Mart 1921’de de milli marşımız olarak kabul edilmiştir” dedi.

 

Safahat adlı kitabında bütün şiirlerini toplamasına rağmen İstiklal Marşı’nı kitaba almayan Mehmet Akif’in bu marşı, milletin ürünü olarak kabul ettiğini dile getiren Çelik, marş için düzenlenen beste yarışmasında Ali Rifat Çağatay’ın bestesinin kabul edildiğini, 1930’a kadar bu beste ile söylendiğini 1930’dan sonra ise Osman Zeki Üngör’ün hazırladığı günümüzdeki bestenin yürürlüğe konulduğunu belirtti.

 

İstiklal Marşı’nın insanlarda önemli izler bıraktığına ve milli duyguları pekiştirdiğine dikkat çeken Çelik, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün her yıl coşkulu bir şekilde kutlanması gerektiğini vurguladı.

Bu haber 555 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.