GEZİ » Bir Doğa Harikası ‘’Örümcek Ormanları’’
25 Aralık 2014 Perşembe 

Gümüşhane’nin doğa harikası, labirenti andıran patikaları, göğe tırmanan ağaçları, hırçın yamaçları, dereleri ve şelaleleriyle Avrupa'nın en uzun Doğu Karadeniz köknarı ve doğu ladinlerini barındıran Örümcek Ormanları göz dolduruyor.

 

Haber: Burcu Serim

 

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde, Avrupa ve Kafkasların en uzun ağaçları kabul edilen doğu ladini ve Doğu Karadeniz köknarlarını bulunduran ve 263 hektarlık alanı Tabiat Koruma Alanı ilan edilen Örümcek Ormanları, ziyaretçilerini bekliyor.

 

Tabiat Koruma Alanı ilan edilen Örümcek Ormanları, barındırdığı yaşlı, uzun ve büyük çaplı ağaçlarıyla doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Ünü yurt dışına yayılmış ormanlar ile çevresindeki birbirinden güzel, doğal yapıları bozulmamış Güvende, Çıkrıkdüzü ve Kazıkbeli yaylalarını her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. 

 

Tabiat koruma alanının Çifteköprü mevkisinde bulunan, uzunlukları 49,5 ile 61,5 metre arasında değişen 4 doğu ladini ile 54 ilâ 58,5 metre arasında boya sahip 4 Doğu Karadeniz köknarı, kendi türleri içinde, Avrupa ve Kafkasların en uzun ağaçları arasında kabul ediliyor.

 

Kürtün Kaymakamı Enver Özderin; yaptığı açıklamada, Örümcek Ormanları'nın, benzersiz ve olağanüstü doğal güzelliklere sahip olduğunu belirterek, "Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce, 38 bin hektarlık alanın 263 hektarı 16 yıl önce Tabiat Koruma Alanı ilan edildi” dedi. Özderin, Örümcek Ormanları'na, ziyaretçiler için Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürlüğünce 1 prefabrik seyyar kabin, 1 mescit ile kadın ve erkek lavabosu yapıldığını belirterek, Gümüşhane'nin yeşil büyüsünün ziyaretçilerini beklediğini söyledi.

Bu haber 1659 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.