ÜNİVERSİTEDEN » Rektör Günaydın’dan basın toplantısı
22 Aralık 2014 Pazartesi 

İlk olarak gazetecileri üniversitenin idari, teknik ve sosyal tesislerini gezdirerek burada bilgiler aktaran Rektör Günaydın, daha sonra üniversitenin senato salonunda basınla bir araya geldi.

 

Haber: Regaib Ballı


Gümüşhane Üniversitesi’nin 15 bin 478 öğrenciye 611 akademik personel, 300 idari personel, 120’ye yakın güvenlik, 100’e yakın temizlik görevlisiyle hizmet verdiğini kaydeden Rektör Günaydın, son açılan üniversiteler arasında öğrenci sayısına göre, öğretim üyesine ve bütçe miktarına göre üst sırada olduğunu ifade etti.

 

“2006 YILINDAKİ ÜNİVERSİTELERLE YARIŞIYORUZ”

 

Gümüşhane Üniversitesinin 2008 yılında kurulmasına rağmen 2008 ve 2007 yılındaki üniversitelerden önde olduğunu ve şuanda da 2006 yılında kurulan üniversitelerle yarışıldığını vurgulayan Günaydın sözlerine şöyle devam etti:” Mesela Ordu, öğrenci sayımız oradan daha iyi orada tıp fakültesi olmasına rağmen veya fen fakültesi olmasına rağmen ve büyük şehir olmasına rağmen işte Giresun ve benzerleriyle Rizeyle o kategoriye gelmiş olduk.”

 

“DAHA ÖNEMLİ KAYNAĞIMIZ İNSAN KAYNAĞI”

 

Ülkemizin genç bir nüfusa sahip olduğunu beliterten ve kaynağımızın insan kaynağı olduğunu söyleyen Günaydın, “Bundan yeterince faydalanamıyoruz insan kaynağımıza vereceğimiz en önemli hizmet onları eğitmek, yani onlara verilebilir eğitim düzeyini sağlamak. Çünkü eğitilmemiş her birey hepimize yüktür bir kişiye eğitim verdiğiniz zaman o artık herşeyle mücadele eder yoksulluklada mücadele eder her türlü hukuksuzluklada mücadele edebilir ama eğitilmemiş insan hiçbir şekilde bunlarla mücadele etmesi söz konusu olamaz, çünkü insanın refahı arttıkça ihtiyaçları, kendine olan saygısı ve değeri artıyor o anlamda biz ülkemiz olarak hemen her nüfusumuza mutlaka yüksek öğretim vermemiz gerekiyor “dedi.

 

Türkiye’de insanların yüzde 11,77’sinin üniversite mezunu olmasına rağmen bu oranın Avrupa’da yüzde 34 seviyesinde olduğunu kaydeden Günaydın, “Keşke her ile bir üniversite projesi 20 yıl önce hayata geçirilseydi. Kısa zamanda ciddi mesafeler alındı bu konuda. İnşallah vatandaşlarımıza daha fazla yüksek öğretim imkanı sağlanacaktır.” dedi.

 

Son olarak gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları da cevaplandıran Rektör Günaydın, şehrin üniversiteyle hiçbir uyum probleminin olmadığını ve memnuniyetinin iyi seviyede olduğunu, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda bölümler açtıklarını, ilçelere fakülte açılmasına sıcak bakmadığını söyledi.

Loading the player...
Bu haber 1146 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.