SİYASET » Halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gümüşhane’de
14 Ekim 2014 Salı 

 Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan Gümüşhane’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan başta eşi Emine Erdoğan olmak üzere birçok bakan, milletvekili ve politikacının eşliğinde  70 farklı projenin toplu açılışını gerçekleştirdi. Zafer Meydanı’nda halka seslenen Erdoğan, Gümüşhane’deki yatırımların yakın takipçisi olacağını ve  Gümüşhane’yi fırsat buldukça ziyaret edeceğini belirtti.

 

HABER: Emine Çavuş


Açılış törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim Sanayi ve Te­knoloji Bakanı Fikri Işık, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Gençlik ve Spor Bakanı Aktif Çağatay Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Trabzon Millet­vekili Erdoğan Bayraktar, Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, Gümüşhane Milletvekili Fera­muz Üstün, Ankara Milletvekili Cevdet Erdön, Er­zincan Milletvekili Sabahattin Karakelle, İstanbul Milletvekili Osman Aşkındar, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Konya Milletvekili Mustafa Atış, Ağrı Milletvekili Mehmet Cerim Yıldız, Giresun Millet­vekili Mehmet Geldi, Trabzon Milletvekili Aygün Bıyıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekret­eri Seyfullah Hacı Müftüoğlu, TOKİ Başkanı Meh­met Ergün Turan, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, Kocaeli Büyükşehir Bele­diye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen katıldı.

 

EN YÜKSEK DÜZEYDE OY VEREN ÜÇÜNCÜ İL GÜMÜŞHANE

Açılış konuşmasını yapan Gümüşhane Belediyesi Başkanı Ercan Çimen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Gümüşhane’ye geldiğinden dolayı teşekkür ederek, bu ziyaretten dolayı çok mutlu ve heyecanlı old­uklarını söyledi. Bu konuşmanın ardından kürsüye geçen Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz teşekkür konuşmasını yaptıktan sonra şu konulara değindi; “Gümüşhane şehri başta ulaştırma olmak üzere eğitim, sağlık, sosyal destek programları büyük ve küçük su işleri, hayvancılık proje ve teşvikleri gibi insan hayatının tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde tarihinde görmediği kadar büyük hizmetler almıştır. Şuanda huzurlarınızda açılışı yapılacak olan yaklaşık 200 milyon liralık proje bedelli, 70 adet projenin olması suretiyle Gümüşhane’mize 12 yılda aktarılan kamu kaynaklarının tutarı 5 milyar liraya ulaşmıştır.”

 

Gümüşhane insanın kendisine hizmet eden, yol gösteren ve samimi davranan önderleri her zaman desteklediğini belirten Vali Yavuz, “Nitekim 10 Ağustos seçimlerinde de Gümüşhane Cumhur­başkanımıza en yüksek düzeyde oy veren üçüncü il olmuştur. Değerli Cumhurbaşkanım aziz mil­letimizin demokrasi tarihinde ilk defa doğrudan oyunu kullanma suretiyle, tarafınıza tevdi ettiği kendisine başkanlık etme payesi anlamına gel­en cumhurbaşkanlığı görevinizin, başta şahsınız, kıymetli aileniz, aziz milletimiz ve liderliğinizde­ki Türkiye Cumhuriyeti Devletine umut bağlamış bütün mazlum milletler için hayırlı olmasını şahsım ve Gümüşhaneliler adına temenni ediyor yaptığınız ve yapacağınız yardımlardan dolayı teşekkürlerimizi arz ediyor, tekrar hoş geldiniz diyor saygılarımın ka­bulünü arz ediyorum” dedi. ‘

 

‘'SİZLERE MİNETTARIZ’'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lüt­fi Elvan ise ilim irfan yuvası olarak tanımladığı Gümüşhane’yi ve Gümüşhane halkını selamlayarak, 12 yıldır sürdürdükleri çalışmalara sürekli destekler­ini veren Gümüşhane halkına teşekkür etti. Bakan Elvan; “Sizler bugüne kadar çok büyük destekler verdiniz. Zaman zaman vesayet anlayışıyla mü­cadele ettik. Bir taraftan vesayetçi zihniyet ve vesay­et odaklarıyla mücadele ederken diğer taraftan bu ülkenin kalkınması, gelişmesi için elimizden gelen tüm gayreti çabayı gösterdik. Ama siz şunu söyle­diniz, biz hiçbir zaman hiçbir şekilde vesayetçilerin yanında olmayız dediniz. Biz her zaman milli irad­eden yanayız dediniz. Bunu 30 Mart’ta söylediniz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de söylediniz. Sizlere minnettarız değerli hemşerilerim. Sizlerle gerçekten gurur duyuyoruz.”

 

GÜMÜŞGÖZE BELDESİ’NE ÖZEL TEŞEKKÜR

Zafer Meydanı’nı dolduran kalabalığın alkışları arasında kürsüye çıkan 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına Gümüşhane halkını selamlayarak, göstermiş oldukları ilgi ve desteklere teşekkür ederek başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonu­cu tahmin edebildiğini ancak en yüksek oyu ala­cağı illeri tahmin edemediğini dile getirerek şunları söyledi; “81 ilimiz içinde şahsıma en yüksek oyu veren birinci il Rize oldu, ikinci il Bayburt oldu, üçüncü il ise Bayburt’tan çok az farkla Gümüşhane oldu. Buradan bütün Gümüşhane’ye teşekkür ediy­orum. Ancak burada Gümüşhane’mizin bir beldes­ine de özellikle selam göndermek, oraya da özel­likle teşekkür etmek istiyorum. Gümüşhane Kelkit Gümüşgöze Beldesi. Türkiye genelinde yüzde 97 oy oranıyla şahsıma en yüksek desteği veren belde oldu.”

 

12 yıl boyunca başbakanlık görevinde olduğu gibi cumhurbaşkanlığı görevinde de milletine karşı mahcup olmamak için terleyen, milleti için gece gündüz koşturan bir cumhurbaşkanı olacağını vur­gulayan Erdoğan, Gümüşhane’de yaklaşık 200 milyon liralık tutarında 26 ayrı eser, hizmet ve yatırım tamamlandığını, bugün bu törenle resmi olarak bu eserleri hizmete açacaklarını kaydetti. Erdoğan; “Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından 92 yeni derslik ve 2 çok amaçlı salon, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 750 kişilik öğrenci yurdu ve çeşitli spor tesisleri, TOKİ tarafından 314 konut ve bir sosyal tesis Gümüşhane’ye kazandırıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, İç İşleri Bakanlığı’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çeşitli yatırımları da hizmet verir hale geldi” şeklinde konuştu.

 

YILLIK ORTALAMA YÜZDE 5 BÜYÜME

Türkiye’nin son 12 yılda büyüme, kalkınma ve demokratikleşme yolunda çok önemli bir mesafe kat ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ik­tidarda olduğu dönemlerde yıllık ortalama yüzde 5 büyüdüklerini kaydetti. 12 yıllık sürecin bir ka­zananları bir de kaybedenleri olduğunu söyleyen Erdoğan; “Kazananlar kimler. Millet kazandı millet. Ülke kazandı, ülke devletimiz ve milletimiz, güç kazandı. Bayrağımız, paramız, pasaportumuz daha fazla itibar kazandı. İşçimiz, memurumuz, çiftçimiz, esnafımız, zanaatkârımız kazandı. Huzur kazandı, kardeşlik kazandı” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’yi karanlığa mahkûm etmek, içine kapat­mak isteyen çevrelerin kaybettiğini ve kaybeden­lerin şuanda kaybettiklerini yeniden kazanmak için sinsice, alçakça, haince saldırılar yaptıklarını dile getiren Erdoğan, Türkiye’yi de Mısır ve Ukrayna gibi zayıflatmak istediklerini söyledi. Gümüşhane halkına seslenen Erdoğan bu yaşanan olaylardan hiç endişeniz olmasın diyerek, “Güvenlik ve istihbarat birimlerimiz çok hızlı bir şekilde olaylara müdahale ediyor ve sorumlulardan hesabını soruyor. Bakın Bingöl’de iki polisimizi şehit ettiler. Bir kez daha Rabbimden rahmet ve niyaz ediyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Güvenlik güçlerimiz anında ka­tilleri buldular ve ölü olarak ele geçirdiler. Ayrıca 9 kişiyi daha yakaladılar. Onlarda şu anda gözaltında. Bu alçakça saldırıyla alakası olanlar şimdi yargıya sevk edildi.”

 

'‘GÜMÜŞHANE’DEKİ YATIRIMLARIN YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'’

Kurban Bayramı’nın dördüncü günü Gaziantep’e gittiğini ve sonrasında oradaki Suriyelileri ziyaret ettiğini belirten Erdoğan, “Önceki gün Trabzon’day­dık dün Rize’deydik bugün önce Bayburt şimdi Gümüşhane ve buradan İstanbul’a geçeceğiz. Bize durmak yok millete hizmet için ülkeye hizmet için geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de Al­lah nefes alıp verdikçe koşturacağız fırsat olursa Gümüşhane’ye yine geleceğiz” dedi.

 

Gümüşhane’deki yatırımların yakın takipçisi ola­cağını ve 26 tünelin bitirileceğini belirten Cumhur­başkanı Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti; “24 Mart’ta Trabzon da Zigana tünelinin müjdesini vermiştim. Zigana Tüneli Trabzon’un olduğu kadar Gümüşhane’nin de projesidir. Zigana Dağına çift tüpten oluşan 12 kilometre uzunluğunda yapılacak tünelin proje çalışmaları tamamlandı. 10 Kasım’da iade tarihi alındı. İnşallah dozerler bir an önce çalışacak. Zigana Doğu Karadeniz Limanlarını Anadolu’ya ve İran’a bağlayan tünel olacak. Bu yapacağımız tünelle bin yedi yüz elli rakımları bin iki yüze indireceğiz. Yani güzergâh on kilometre kısalacak.”

 

“EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM”

Bu tür büyük projelerin her zaman takipçisi ve denetleyicisi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Er­doğan, bunun için cumhurbaşkanlığında bir yatırım­lar birimi kurduklarını söyledi. Erdoğan, “Oradan da bunların takipçisi olacağız. Bu projeler bittiğinde de açılışlarını beraber yapacağız. Seksen bir vilay­etimizin kalkınması ve büyümesi için 12 yıldır old­uğu gibi Cumhurbaşkanlığı makamında da ter döke­ceğiz. Burası yan gelip yatma yeri değil. Değerli kardeşlerim bu düşüncelerle sizlere veda ederken açılışını yaptığımız eser hizmet ve yatırımların tekrar Gümüşhane’mize, Gümüşhanelilere hayırlı olmasını Rabbimden temenni ediyorum. Emeği geçenleri kutluyorum. Gümüşhane’ye 10 Ağustos seçimlerinde verdikleri güçlü destek için teşekkür ediyorum. Allah yolumuzu bahtımızı açık etsin. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyor yeniden kavuşuncaya kadar si­zleri Allaha emanet ediyorum.” dedi. Toplu açılışı yapmak için temsili kurdeleyi katılımcılar ile birlikte kesen Erdoğan, Gümüşhane Valiliği ve Belediyesini ziyaret ederek Gümüşhane’den ayrıldı. 

Loading the player...
Bu haber 1590 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.