Öğrenci Köşesi/Vehbi Demir
10 Mart 2020 Salı
gif.habermerkezi@gmail.com

Yanlışlarımızı meşrulaştırmak için modernleştik

İnsan olarak hata yapabiliriz, suç işleyebiliriz bu insanoğlu için kaçınılmaz bir durumdur. İşlediğimiz suçların ve hataların karşılığını bir şekilde almamız gerektiği kanısındayız. Bazılarımız yeni dünya düzeninde var ettikleri kendi adalet sistemleriyle bedel ödemiyorlar ya da olayla hiçbir ilgisi olmadığı halde bedel ödemeye mahkûm edilmiş kimselere ödettiriyorlar. Modernleşerek yanlışlarımızı ve hatalarımızı meşrulaştırdık. Bedel ödememiz gereken ne kadar şey varsa bugün yapıldığında çok normal karşılanıyor. Dün doğru bulmuyoruz dediğimiz şeyleri bugün çok normalmiş gibi eylemleştirmemizin nedeni nedir?

 

Görmek istemediklerimize gözlerimizi kapatıyor, duymak istemediklerimize kulağımızı tıkıyoruz. Öldürüyorlar, gasp ediyorlar, kadınları kötü emellerine alet ediyorlar ve daha birçok bedel ödemeleri gereken şeyler yapılıyor ama bedel ödemiyorlar. Neymiş efendim biz moderniz… entelektüeliz…  İlk önce insan olmalıyız, sonrasında bir insanın nasıl yaşaması gerektiğini öğrenmeliyiz... İnsan olduğumuzun bilincine vardığımızda kendi vicdan mahkememiz bize yapmış olduğumuz hataların ve işlemiş olduğumuz suçların bedelini ödettirecek vicdan yoksunu olduğumuzdan hatalarımızın bedelini ödemiyoruz. Bu kadar vicdan yoksunu olmamızın nedeni nedir?

 

O dövülürken sende ordaydın. O gasp edilirken sende ordaydın. O taciz edilirken sen de oradaydın. Onu sen dövdün. Onu sen gasp ettin. Onu sen taciz ettin. Yapan da yaptıran da sendin. Çünkü kim bizi modernleştirerek insanlığımızdan uzaklaştırmaya çalıştıysa elinden tuttuk. Hepimiz takım elbise içine gizlenmiş birer modern suçluyuz. Modern olmamız yahut entelektüel olmamız yaptığınız hataların bedelini ödememizden bizi alıkoyamaz. Ödememiz gereken bedeli bir başkasına ödetme hakkını doğurmaz. Yanlışlarımızı meşrulaştırmak için mi modernleştik, insan olmak için mi?