Öğrenci Köşesi/Vehbi Demir
10 Ocak 2020 Cuma
gif.habermerkezi@gmail.com

Öldüğünüzde yaşamaya başlayacaksınız

Hayatta her şey ne kadar kolay ulaşılır oldu? Her an her istediğimize hemen erişebileceğimiz ütopik bir dünya düzeni var artık. Bir doktor, bir mühendis, bir pilot ya da ne istersen olabilirsin hemen, hem de emek vermeden. İnsan niye yaşamak istemesin ki böyle bir dünyada? Yaşamın var olduğu zannedilen aslında yaşamın olmadığı bir dünya. O yüzden öldüğünüzde yaşamaya başlayacaksınız.

 

İsteklerin erişimi kolaylaştığı bu dünyada, insanlık da ucuzladı. Ütopik dünya üzerinden insanlığı insanlarla bozdular, insanlığı, insanlara pazarladılar. Kardeşlik, dostluk, aile, akraba gibi insanları bir yapan, diri tutan insancıl kavramları literatürden kaldırdılar. İnsanların hayatına insanları birbirinden uzaklaştıran; kavramlar, düşünceler, yeni söylemler getirdiler. İnsanlığı insanların kendi eliyle katlettirdiler.

 

Düşünme, hayal etme, idrak edebilme opsiyonumuzu elimizden aldılar. Beynimizi kiralayarak, Onlar için düşünmeye, hayal etmeye, idrak etmeye başladık. Kendimiz için hiçbir şey yapmamaya başladık. Sürekli gözetim altındaymışız hissiyatının korkusuyla yaşayan, Korkularımızın kölesi olduk. Boyunduruğu boynumuza geçirme zahmetinden kurtardık onları.

 

Niye böyle olduk? Herkes üç maymunu oynuyor. Üzerimize bir umursamazlık çöktü. Kimsenin kimseye tahammülü kalmadı. İnsanlar birbirlerine nefretle bakmaya başladılar. İnsanlar arasında güvensizlik oluştu.  Sokakta gördüğümüz küçük bir çocuğu sevmekten korkar olduk artık.  Hiç kimse hiç kimseyi dinlemiyor artık. Herkes, bir birine sağır ve kör. Üstüne gitmemiz gereken ne kadar yanlış varsa arkamıza bakmadan kaçıyoruz. Kendimizi, bu yanlışı ne yaparsak yapalım düzeltemeyeceğimize inandırmışız. Doğrulara kulaklarımızı tıkamış, yanlışın değiştirilmeyecek tek doğru olduğunun inancındayız. Bunca çare içerisinde, hiç çare yokmuş gibi çaresizlikle ömrümüzü iademe edip gidiyoruz.

 

\"\"İnsanlar her şeyin en iyisine sahip yüce varlıklardır. Yanlışı doğrudan, iyiyi kötüden, güzeli çirkinden ayırt edebilme, akıl ve sorumluluk sahibi varlıklardır. İnsan olarak bize bahşedilmiş bütün bu yetenek ve güzelliklerden bihaber yaşayıp gidiyoruz. Şu kısacık dünya ömrümüzde birilerinin bizi yanlışlara sevk etmesine, bizi bir birimize kırdırtmasına izin vermeyelim artık. Bize pazarladıkları insanlığımızı artık bizimmiş gibi kullanmalıyız birbirimize sahip çıkarak yarınımıza güzellikler vaat edelim.  Yeni nesili iyi yetiştirip, onlara da kendinden sonraki nesili iyi yetiştirmelerini öğretelim ki yarınlar hep güzel olsun.