BİLİM TEKNOLOJİ » Patates üretimi ve sorunları paneli yapıldı.
27 Ağustos 2014 Çarşamba 

Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi ilebirlikte ortaklaşa düzenlenen "Patates Üretimi ve Sorunları “ paneli, Şiran Şehit Turgay Türkmen İlköğretim Okulu Konferans Salonunda yapıldı.

 

Panele; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, Şiran İlçe Tarım Müdürü Kurtuluş Halep, Şube Müdürleri, İlçe Tarım Müdürleri, üreticiler, oda temsilcileri, üretici birlikleri ve sivil toplum kuruluşları ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli katıldı.

 

Şiran, Kelkit ve Köse İlçelerindeki üreticilere, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap’ın panel yöneticiliğini yaptığı panelde,  hasat, gübreleme, sulama, depolama ve pazarlama, patates hastalıkları konuları değerlendirildi.

 

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, "Patates insan beslenmesi yönünden dünyada ve ülkemizde önemli yeri bulunmaktadır.  Türkiye’de son yıllarda kaliteli tohumluk kullanımı ve üretim tekniklerinin iyileştirilmesi sonucunda artan verime bağlı olarak patates üretimi de gelişme göstermiştir.  Patates ılıman ve serin iklim bitkisi olması, yetişme mevsimi boyunca 15-20 derece ortalama sıcaklık isteği ve toprak isteği yönünden ilimiz ve özellikle Yukarı Fırat Havzası için uygun bir bitkidir.  Ülkemizde 4 milyon ton patates üretimi yapılmakta olup, ortalama verimi ise 3160 kg/dekardır. Gümüşhane’de ise 23 bin dekar alanda 42 bin ton patates üretilmektedir. Ortalama verim ise dekar başına 1700 kilogramdır“ dedi.

 

Daha sonra, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Patates tarımı, tarla hazırlığı ve dikim zamanı, çeşit seçimi, sulama ve sulama yöntemleri konuları üzerinde dururken;  Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşet Arslan ise,  patatesin kullanım alanları, tohumluk kalitesi ve seçimi, dikime hazırlanması, depolama ve pazarlama konularında üreticileri bilgilendirdi.

Bu haber 714 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.